Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 w Rzeszowie


Aktualności

 

 

 

NOWY ROK SZKOLNY 2019/2020

 

Biblioteka szkolna wita swoich Czytelników

i zaprasza w swoje progi!

 

 

Z życia biblioteki:

 

 

ŚWIATOWY  DZIEŃ  PLUSZOWEGO  MISIA

 
Pluszowe misie - miękkie i miłe w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od 117 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. Autorzy książek dla dzieci piszą o nich opowiadania, powieści i wiersze.

Co roku 25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiono go w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zastrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Nasza biblioteka przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia już kolejny raz. 25 listopada nauczycielka biblioteki zorganizowała uroczyste zajęcia poświęcone misiom. W tej niezwykłej uroczystości wzięli udział uczniowie klasy 1a wraz ze swoją wychowawczynią, panią Dorotą Twardy. Gościem honorowym spotkania była lokalna poetka ,pani Teresa Glazar.

Na początku spotkania, prowadząca, pani Grażyna Kadłuczka nawiązała do tematu zajęć i na podstawie historyjki obrazkowej przybliżyła dzieciom historię pluszowego misia. Następnie zaprezentowała dzieciom rymowankę o misiach, której bardzo chętnie wyuczyły się na pamięć. W dalszej części spotkania pierwszoklasiści opowiadali o swoich ulubionych misiach, z którymi przybyli do biblioteki, rozmawiali z prowadzącą na temat misiów  - bohaterów książkowych i filmowych. Dyskusja dotyczyła również niedźwiedzi i misiów żyjących w przyrodzie. Bibliotekarka wspomniała również o Misiu Wojtku, który dzielnie walczył wraz z żołnierzami na wojennych  frontach. Uczestnicy spotkania brali udział  w zgaduj - zgaduli  o słynnych misiach, do których należą: Miś Uszatek, Miś Coralgol, Miś Yogi, Kubuś Puchatek, Miś Paddington  oraz misie żyjące w przyrodzie czyli niedźwiedź brunatny, niedźwiedź polarny, Grizzly, Panda i Koala.

Za bardzo aktywny udział w zajęciach dzieci otrzymały od prowadzącej naklejki z napisem ,,Święto Pluszowego Misia" oraz kolorowankę z wizerunkiem pluszaka.

Drugą część uroczystości poprowadziła pani Teresa Glazar. Opowiedziała dzieciom o swojej twórczości literackiej, zaprezentowała  im swoje  wiersze  o Misiu Maurycym. Na zakończenie przeczytała dzieciom książeczkę Macieja Penara, o tym jak Miś Gustaw zwiedzał Rzeszów.

Uroczystość  została zakończona piękną recytacją wierszy o pluszowych misiach przez dwoje dzieci z klasy 1a.

Było ciekawie, miło i wesoło. Nie obyło się bez ,,słodkiego małego  co nieco".

 

 


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY NA WIZERUNEK JANA PAKOSŁAWICA – PIERWSZEGO WŁAŚCICIELA RZESZOWA

 

Nasi uczniowie z klas: 2a, 3a,3b, 4a, 6a i 6c (27 ) wzięli udział w konkursie plastycznym na wizerunek Jana Pakosławica – pierwszego właściciela Rzeszowa.

Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych w Rzeszowie  i okolicach, z klas 1- 6.

Organizatorami byli Wydawnictwo Libra PL i Świąteczne Targi Książki   w Rzeszowie.

Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie wizerunku Jana Pakosławica.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz  wręczenie laureatom  nagród rzeczowych i okolicznościowych dyplomów odbyło się 22 listopada o godz. 12 w Millenium Hall  w Rzeszowie podczas Świątecznych Targów Książki.

Na konkurs wpłynęło 180 prac.

Nasi uczniowie odnieśli duży sukces.

Michał Grzywacz – klasa 4a –  zajął 1 miejsce

w grupie wiekowej: klasa 1 – 6

Karol Musiał – klasa 2a –  zdobył wyróżnienie

w grupie wiekowej: klasa 1 – 3

Gaja Wojakowska – klasa 3a  - również zdobyła  wyróżnienie Wydawnictwa Libra PL

 

Szkolnym koordynatorem konkursu była nauczycielka biblioteki Grażyna Kadłuczka.

Serdecznie gratulujemy Laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

Po uroczystym  wręczeniu nagród  zwycięzcom  konkursu, odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Potockim, autorem książki pt. „Opowieści o dawnym Rzeszowie dla dzieci”  oraz z ilustratorem utworu – Surenem  Vardanianem.

Spotkanie poprowadziła dziennikarka Grażyna Bochenek

 

 


 

JAK  NAPISAĆ WIERSZ?

 

19  listopada uczniowie klasy 3a,  pod opieką swojej wychowawczyni pani Edyty Maścidło-Sączawy i pani Grażyny Kadłuczki  udali się do Filii nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ulicy A. Fredry.

Uczestniczyli w warsztatach literackich na temat ,,Jak napisać wiersz?".

Zajęcia poprowadziła pani Stanisława Bełch - regionalna pisarka, autorka znanych młodszym czytelnikom opowiadań o Snipie i Kociu.

W czasie spotkania pisarka rozmawiała z trzecioklasistami na  temat poezji. Zaprezentowała im swoje wiersze, a następnie wspólnie ustalili, co jest najważniejsze  w czasie pisania wierszy i jakie elementy powinien zawierać każdy prawidłowo napisany wiersz. Po krótkiej rozmowie dzieci zostały zaproszone przez prowadzącą do napisania własnego wiersza. Pracowały w grupach, tworząc wspólnie wiersze o jesieni. Na koniec pracy twórczej liderzy grup zaprezentowali wszystkim  swoje utwory poetyckie. Wiersze okazały się bardzo ciekawe i spodobały się nie tylko pani Stanisławie. Rozmowa o poezji, zachęciła uczniów klasy 3a do kolejnych spotkań  w bibliotece, a pierwsze próby tworzenia wiersza zainspirowały uczestników spotkania do podjęcia kolejnych działań literackich.

Dziękujemy pięknie pani Stanisławie Bełch za ciekawą lekcję i cenne rady oraz wskazówki na temat: ,,Jak napisać wiersz?".  „POLSKA – MOJA OJCZYZNA”

 

8 listopada 2019 roku uczniowie klasy 4 a, pod opieką  p. E. Wąs i p. Grażyny Kadłuczki  udali się do WiMBP w Rzeszowie  przy ul. A. Fredry.  Uczestniczyli w zajęciach edukacyjno-plastycznych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Warsztaty oparte o prezentację „Kto Ty jesteś? O Niepodległości dla małych Polaków”,  przeprowadziła historyk p. Agnieszka Iwaszek.

Prowadząca w bardzo interesujący i przystępny sposób opowiedziała dzieciom,  jak przez wieki rodziła się Polska. Przypomniała  znaczenie polskich  symboli narodowych oraz znaczenie takich słów jak:  patriota, ojczyzna, niepodległość. Wymieniono bohaterów, którzy mieli związek z tworzeniem się Państwa Polskiego po 123 latach niewoli. Przypomniano zrywy narodowo-wyzwoleńcze w trakcie zaborów i ich przywódców, m. in. z powstania kościuszkowskiego,  listopadowego i  styczniowego.

Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Wykazali się wiedzą historyczną, znajomością faktów i wydarzeń oraz najważniejszych postaci historycznych. Potrafili świetnie powiązać wiedzę z faktami. Druga część spotkania  przewidziana była na praktyczne zajęcia wykonania kotylionów w barwach biało-czerwonych. Uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem szybko i sprawnie. Gotowymi  kotylionami udekorowali się podczas akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zadowoleni wrócili do szkoły.

Na pewno tego typu zajęcia zostaną jeszcze długo w pamięci czwartoklasistów. Była to dla nich wspaniała lekcja historii.

Bardzo dziękujemy organizatorom spotkania za zaproszenie, a p. Agnieszce Iwaszek za ciekawą prelekcję. 

ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

 

Co roku 5 listopada, mali i duzi wielbiciele baśni i bajek obchodzą szczególne święto - Światowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu wszyscy ludzie przypominają sobie bajki, które są  nieodzownym elementem szczęśliwego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

W tym szczególnym dniu, klasa 2c pod opieką p. Z. Szpunar  i p. G. Kadłuczki udała się do WiMBP w Rzeszowie przy ul. J. Słowackiego. Dzieci wzięły udział w bajkowym spotkaniu pod tytułem ,,Bajki, baśnie, które znamy i chętnie czytamy".

Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia zebranym genezy i rangi święta. Następnie prowadząca spotkanie, p. Monika Patronik-Wajcowicz  przeczytała słuchaczom,  ulubioną przez wszystkie dzieci bajkę o Kaczorze Donaldzie. Później drugoklasiści opowiadali o swoich ulubionych postaciach bajkowych. Były też  zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę na podstawie ilustracji i  po przeczytaniu fragmentu książki. Nie zabrakło również zabaw ruchowych przy muzyce. Była również chwila na warsztaty artystyczne. Z przygotowanych przez prowadzącą elementów dzieci miały za zadanie stworzyć swoją ulubioną postać z bajki.

Młodsi czytelnicy bardzo dobrze znają bajki i świetnie radzili sobie z zadaniami. Wykonali bardzo ciekawe prace plastyczne.

Spotkanie przebiegało  w milej atmosferze, a dzieci wychodziły z zajęć z uśmiechem na twarzy i słodkim upominkiem. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych. 

ZAJĘCIA CZYTELNICZE Z OKAZJI DNIA KUNDELKA

 

W związku z przypadającym 25 października Dniem Kundelka, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy A. Fredry w Rzeszowie odbyły się zajęcia czytelnicze poświęcone czworonożnym przyjaciołom człowieka.
W zajęciach uczestniczyli nasi uczniowie – dzieci z klasy 3b. Poprowadziła je przedstawicielka schroniska  „Kundelek”, pani Bożena Rzym.
Prowadząca rozmawiała ze słuchaczami między innymi o życiu zwierząt, ich potrzebach oraz obowiązkach właściciela wobec swojego pupila. Dzieci miały okazję dowiedzieć się  również, jak można pomóc bezdomnym zwierzętom i o tym, co trzeba zrobić by zaadoptować psa lub kota. Pani Bożena poruszyła także temat niewłaściwego traktowania zwierząt przez ludzi.
Na zakończenie spotkania  pani Rzym zaprezentowała  dzieciom książki o tematyce zwierzęcej i zachęcała wszystkich do czytania.
Dużą część zbiorów naszej szkolnej biblioteki stanowią książki o różnych zwierzętach. Czytelnicy często po nie sięgają i czytają je chętnie  nie tylko z okazji Dnia Kundelka czy Święta Kota. Czytają je, gdyż uwielbiają poznawać przygody czworonożnych przyjaciół człowieka.
Bardzo dziękujemy Organizatorom spotkania za inspirujące zajęcia uświadamiające nam ważność pomocy zwierzętom oraz przypominające jaką radość mogą one dać człowiekowi.
 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ BARBARĄ ŚNIEŻEK

 

16 października w bibliotece  szkoły odbyło się spotkanie autorskie z panią Barbarą Śnieżek.

Pani Śnieżek jest emerytowaną nauczycielką matematyki. Mieszka w Rzeszowie.  Pisze wiersze dla dzieci i dorosłych. W swoim dorobku literackim ma już 6 tomików wierszy. Dzieciom poświęciła  tomiki zatytułowane „Babcia Basia kleci wierszyki dla dzieci” oraz „Babci Basi wiersze nowe już dla dzieci są gotowe”.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy 4a.Wydarzenie było  połączone z obchodami XIX Dnia Papieskiego.

Poetka bardzo interesująco opowiadała zgromadzonym o swojej poetyckiej twórczości. Pokazywała dzieciom swoje tomiki poezji, czytała najciekawsze wybrane wiersze oraz opowiadała o genezie ich powstania.

Dzieci z uwagą wysłuchały tekstów. Wiersze pani Basi są bardzo melodyjne, lekkie, łatwe do zanucenia i pisane bardzo jasnym językiem.  Nic dziwnego, że wszystkim bardzo się spodobały.

W związku z XIX Dniem Papieskim, poetka zaprezentowała  również swoje wiersze o Janie  Pawle II. Ciekawie opowiadała o naszym rodaku – Polaku papieżu. Uczniowie włączali się aktywnie w tok wypowiedzi naszego gościa. Znali wybrane fragmenty z życiorysu Karola Wojtyły.

Pod koniec spotkania jedna z uczennic – Oliwia Kwiatkowska odczytała wiersz poświęcony naszemu papieżowi.

Następnie uczniowie mogli kupić wybrane tomiki poezji i otrzymać pamiątkową dedykację.

Pamiątkowe,  wspólne zdjęcie  zakończyło spotkanie. Uczniowie byli pod wrażeniem spotkania z prawdziwą poetką i z zadowoleniem opuścili bibliotekę szkolną.


 

WARSZTATY POD ŚWIŃSKIM KOPYTKIEM

 

15 października uczniowie z klasy 1b uczestniczyli w „Warsztatach pod Świńskim Kopytkiem”.

Warsztaty odbyły się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Poprowadził je znany ilustrator książek dla dzieci i dorosłych oraz  muzyk i rysownik komiksów  –  Daniel de Latour.

Pan Daniel de Latour współpracuje z czasopismami dla dzieci tj. „Świerszczyk”, „Miś” , „Naucz Mnie Mamo”. Wykonał ilustracje do książek znanych mniejszym i większym czytelnikom szkolnej biblioteki tj. „Kamienica, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Arka czasu …”, „Pokój niegościnny”, „Kasztan, tapczan tralala”. Za swoją działalność literacką i promocję czytelnictwa otrzymał kilka prestiżowych nagród i wyróżnień.

Spotkanie czytelnicze z ilustratorem  przebiegało wokół książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt.„Kamienica”.  Pan Daniel przeczytał dzieciom fragment książki, a następnie po krótkiej dyskusji  na temat przygód  jej  zabawnych bohaterów - świnek, zainspirował je  do stworzenia  małego pop-upu, czyli pokoiku  świnek.

Małym czytelnikom bardzo spodobała się propozycja autora.  Z dużym zaangażowaniem przystąpili do pracy.

To było niezwykle twórcze przedpołudnie w bibliotece zakończone miłym akcentem. Uczestnicy spotkania otrzymali od prowadzącego zajęcia autografy wzbogacone rysunkami.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie i ciekawe zajęcia!


 

PIERWSZOKLASIŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 

2 października uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedzili bibliotekę szkolną. Pierwszoklasiści  zapoznali się z księgozbiorem, zasadami wypożyczania i szanowania książek. Po obejrzeniu wystawki z książkami dla najmłodszych czytelników bardzo starannie wybierali pierwsze książeczki, które następnie wypożyczyli. Niektórzy od razu zabierali się do czytania.

Na pamiątkę tego spotkania każdy nowy czytelnik otrzymał zakładkę do książki. Dzieci zostały zaproszone przez panią bibliotekarkę  do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem ,,Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej".

Wszystkim Dzieciom życzę miłej lektury i zapraszam do czytania!

Nauczyciel bibliotekarz 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła"

W. Szymborska

         27 i 30 września  w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej - autorki ponad 40 książek dla dzieci i młodzieży.

Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom.

Wszyscy wiemy, że czytanie nie tylko rozwija wyobraźnię, język i pamięć,  ale uczy  również myślenia. Ponadto poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole i jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

W ramach akcji uczniowie ze Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki wraz  z pomocą pani bibliotekarki zorganizowali akcję głośnego czytania dla klas 0 - 3. Maluchy miały okazję wysłuchać różnych utworów pani Wandy Chotomskiej oraz porozmawiać na temat wysłuchanych historyjek. Szczególnie do gustu przypadły słuchaczom opowiadania takie jak: ,,Tadek Niejadek", ,,Bajka o bocianie, który nie umiał łowić żab" i opowiadanie ,,Pięciopsiaczki".   Dzień Głośnego Czytania był znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki.  Młodszym czytelnikom zaprezentowano jeszcze inne   utwory, które napisała W. Chotomska  oraz zaproszono  ich do udziału w konkursie plastycznym na ilustrację do wybranej książki W. Chotomskiej. Organizatorem konkursu jest WiMBP w Rzeszowie.

Ten dzień stał się również okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników naszej biblioteki.

Tak spędzony wspólnie czas procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej się zrozumieć.

Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok.

  

Historia opowiedziana przez drzewo - spotkanie z twórcą książki „Mirabelka”, Cezarym Harasimowiczem.

 

 

25 września 2019 roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przy ulicy J. Słowackiego zorganizowała spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem. Cezary Harasimowicz jest  scenarzystą, aktorem, dramaturgiem i  pisarzem. Pisze  powieści dla dorosłych, sztuki teatralne, słuchowiska radiowe  oraz  książki  dla dzieci. Współpracuje z najlepszymi polskimi reżyseriami. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. W spotkaniu wzięli udział między innymi uczniowie z naszej szkoły -  klasa 2a ze swoją wychowawczynią i panią bibliotekarką. W trakcie spotkania zaproszony gość opowiedział zgromadzonym o tym jak powstała jego książka pt. ,,Mirabelka" i przedstawił dzieciom całą  historię drzewa, które jest narratorem tej cudownej opowieści. "Mirabelka" Cezarego Harasimowicza to opowieść o losach kilku pokoleń mieszkańców kamienicy przy historycznej warszawskiej ulicy Nalewki. Książka zabiera czytelnika do świata, którego dzisiaj już nie ma, świata Dorki, braci Alfusów, Chaima, Maćka i śliwki  mirabelki, rosnącej na podwórku. Drzewo przygląda się życiu domowników, jest świadkiem wojny i zagłady w getcie, ma dar rozumienia ludzkiej mowy, rozmawia z dziećmi. Jest to opowieść bardzo  wzruszająca, piękna i tragiczna -  prawdziwa i jednocześnie baśniowa. Na przestrzeni lat zmieniały się pokolenia, zmieniały się też losy Polski. Mirabelka z książki prowadzi nas aż do lat współczesnych, do pięknej, nowoczesnej Warszawy. Ulica Nalewki, później Nowotki, nosi teraz nazwę Gen. Andersa. Niestety nowoczesne budownictwo nie przewidziało w swojej architektonicznej aranżacji drzewka pięknie pachnącego wiosną, a latem rodzącego słodkie, soczyste owoce. Drzewo ścięto, a korzenie zabetonowano. Los mirabelki bardzo wzruszył okolicznych mieszkańców, którzy postanowili ze szczepek drzewka (z pestki wywiezionej z Polski i zasadzonej w Waszyngtonie przez dawnego mieszkańca Nalewek, który chciał mieć przy sobie kawałek Muranowa) na stulecie naszej niepodległości na nowo posadzić mirabelkę na Muranowie. Uczyniono to uroczyście z udziałem samego twórcy książki,  22 września 2018 roku. Pan Harasimowicz zapewnił uczestników spotkania, że drzewko się przyjęło i rośnie przy skwerze Tekli Bądarzewskiej na Muranowie. Wróciło na swoje dawne miejsce. Książka uczy i wzrusza nie tylko dzieci. Mogą po nią sięgnąć również i dorośli. „Mirabelka”, zdobyła wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY 2018, tytuł Wydarzenia Roku „Magazynu Literackiego Książki” oraz nominację do nagrody w Konkursie Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka. Na zakończenie spotkania autor odpowiadał na liczne pytania czytelników, a następnie podpisywał dzieciom wcześniej zakupione książki jego autorstwa.

 

 


 

 

 

 

Biblioteka szkolna wita swoich Czytelników

w nowym roku szkolnym 2018/2019!

 

Z życia biblioteki:

 

 

 

Wyniki w czytelnictwie - zestawienie roczne

 

Klasa

Liczba przeczytanych książek

Liczba przeczytanych książek na jednego ucznia w klasie

Miejsce klasy  w kategorii klasy I-III i klasy  IV - VIII

1a

499

26,3

3

1b

363

21,4

5

1c

288

14,4

6

2a

437

23,0

4

2b

561

26,7

2

3a

247

11,8

7

3b

566

29,8

1

4a

374

16,3

2

4b

308

14,7

3

4c

485

21,1

1

5a

278

12,6

4

5b

183

8,3

10

5c

223

11,8

5

6a

252

10,9

6

6b

219

9,1

8

6c

253

10,5

7

7a

268

8,9

9

8a

138

5,7

12

8b

122

5,5

13

8c

165

8,2

11

 

W roku szkolnym 2018/ 2019 ze zbiorów Biblioteki Szkolnej skorzystało 432 uczniów. Łącznie uczniowie wypożyczyli 6229 książek. Średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole wyniosła 14,4 książki. Średnia wypożyczeń dziennie to 54,2 książki.

Uczniowie klas I-III wypożyczyli 2961 książek, osiągając średnią na jednego  ucznia 21,8 książki.

Uczniowie klas IV-VIII  wypożyczyli  3268 książek. Średnia wypożyczeń  na jednego ucznia w tych klasach wyniosła 11,04 książki.

Z czytelni skorzystało 1562 czytelników. Dziennie około 13,6 osób.

Bardzo gratuluję Wszystkim Czytelnikom osiągnięć w czytelnictwie.  Laureatom międzyszkolnych i szkolnych  konkursów czytelniczych, gratuluję i  życzę dalszych sukcesów.

Członkom Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki serdecznie dziękuję za aktywną pracę na rzecz biblioteki  oraz za  pomoc w organizowaniu uroczystości i wydarzeń czytelniczych.

Wszystkim Swoim Czytelnikom, dziękuję za wspólnie spędzony rok szkolny 2018/2019  i życzę dłuuugich, udanych wakacji, mając nadzieję, że także w towarzystwie ciekawych KSIĄŻEK.

Do zobaczenia we wrześniu, w nowym roku szkolnym!

 

Nauczyciel biblioteki szkolnej Grażyna Kadłuczka.


 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARCINEM PAŁASZEM

 
W dniu 12 czerwca  Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie przy ulicy J. Słowackiego odwiedził Marcin Pałasz - autor książek i słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Spotkanie odbyło się w ramach III edycji Festiwalu Wyczytanej Książki. W spotkaniu uczestniczyli między innymi   uczniowie naszej szkoły z klasy 1c.

Marcin Pałasz  swoją karierę rozpoczął przypadkiem, pisząc pierwszą książkę pt. ,,Opowieści z Krainy Potworów” dla chrześniaka Krzysia. Teraz ma na swoim koncie 40 książek i 30 słuchowisk radiowych. Jest laureatem  Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę pt. „ Sposób na Elfa”. Książka ta  została również ogłoszona Książką Roku 2012 i została wpisana do kanonu lektur szkolnych. Cykl powieści autorstwa  pana M. Pałasza  o przygodach psa zwanego Elfem cieszy się niezwykłą popularnością wśród czytelników. Należy również dodać, że jego   książki pełne są ciepła i przekonują czytelnika, że psy to wspaniałe zwierzęta, które w nasze życie wnoszą dużo radości, uczą bezwzględnej miłości do drugiej istoty w zamian za dobre traktowanie. W trakcie spotkania  autor w  bardzo wesoły i zabawny sposób zapoznał uczestników z historią swojego psa Elfa, którego zabrał ze schroniska.
Ponadto  uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak wygląda dzień pisarza, czym się zajmuje oraz jakich warunków potrzebuje do twórczej pracy. Marcin Pałasz zdradził, że zwykle wstaje o 11:59 i żeby pisać potrzebuje dużo  spokoju, więc zaczyna pracę wieczorem, najchętniej na balkonie. Pomysły do książek czerpie z codziennych sytuacji życiowych. Niewyczerpanym bankiem pomysłów jest dla niego życie i wyobraźnia, ale często też  sami czytelnicy podsuwają pisarzowi pomysły, a dzieje się to najczęściej  na spotkaniach autorskich.
Zaproszony gość opowiedział przybyłym  krótko o bohaterach swoich książek, często są to postacie wzorowane na osobach z otoczenia pisarza. Wspomniał też o próbach napisania prawdziwego horroru, z którego ostatecznie wyszła zabawna opowieść zatytułowana ”Straszyć nie jest łatwo”. Pisarz  gorąco namawiał dzieci aby dużo czytały, bo to rozwija wyobraźnię.

Na zakończenie spotkania autor odpowiadał na pytania uczestników. Następnie podpisywał zakupione przez dzieci książki.
Spotkanie było niesamowite. Dzieci co chwilę wybuchały śmiechem, słuchając o nieprawdopodobnych przygodach bohaterów książek.


 

ZAJĘCIA CZYTELNICZE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

 

30 maja Bibliotekę Szkolną odwiedziły  dzieci z II i III grupy  Przedszkola Nr 8 w Rzeszowie. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych na temat „Z gąsienicy w motyla”.

Podczas zajęć dzieci  wzbogaciły swoją wiedzę o motylach. Poznały cztery fazy rozwoju tego owada .  Dowiedziały się ile gatunków motyli żyje na świecie, a ile w Polsce oraz  w jakim środowisku można je spotkać. Na przygotowanych przez nauczycielkę puzzlach  rozpoznawały najczęściej spotykane motyle, wymieniając ich nazwy. Wiedziały, że sam motyl nie jest szkodnikiem. Uzasadniały, że szkodnikami mogą być gąsienice niektórych gatunków, a same motyle są nieszkodliwe. Ich pokarm stanowi jedynie słodki sok roślin. Ponieważ są bezbronne, stają się ofiarami wielu innych zwierząt.

W poznaniu tych wszystkich ciekawostek pomogły nam oczywiście książki Prowadząca zajęcia – p. Grażyna Kadłuczka przeczytała przybyłym gościom pięknie ilustrowaną bajkę Erica Carlea  pt.  „Bardzo głodna gąsienica”.  Bohaterką opowiadania jest żarłoczna, zielona gąsienica, która przemierza świat w poszukiwaniu smacznych kęsków. Podjada listki i owoce, ale nie gardzi również ciastkiem czy kiszonym ogórkiem, aby po czasie stać się przepięknym motylem.

Młodzi czytelnicy wysłuchali też  książki w wersji elektronicznej pt. „A kto to – motyl?”- J. Liszewskiej. Skrzat Henio, bohater książki, nie wie skąd się biorą motyle. Przeprowadza więc wywiad z jednym z nich. Motyl opowiada o zielonych jajeczkach złożonych przez panią  Motyl na liściu, żarłocznych gąsienicach, kokonach i wreszcie narodzinach małego motylka.

Na zakończenie zajęć dzieci obejrzały książki o motylach. Każde dziecko otrzymało kolorowankę z wizerunkiem motyla lub naklejkę od prowadzącej.

Dzieciom i Paniom dziękuję za wizytę i wspólnie spędzony czas. Zapraszam do obejrzenia zdjęć w Galerii.

Grażyna Kadłuczka


Więcej zdjęć w galerii.


 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

 

20 i 21 maja 2019 roku w Bibliotece Szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. W tym roku konkurs przebiegał  pod hasłem ,,Bombowa literatura - lektura ". Już po raz jedenasty, chętni uczniowie naszej szkoły starali się zdobyć tytuł „Mistrza  pięknego czytania”.  W konkursie  wzięło udział 23 najpiękniej  czytających uczniów z klas 1-8. Po krótkim przygotowaniu się, uczestnicy prezentowali jury swoje umiejętności, odczytując wybrane przez organizatora fragmenty znanych lektur szkolnych. Komisja konkursowa oceniała występ każdego ucznia w kategoriach:

- płynność i poprawność czytanego tekstu, 

- prawidłowa dykcja,

- właściwa intonacja czytanego fragmentu,

- ogólny wyraz artystyczny.

Wyniki konkursu zostały przedstawione w na stronie internetowej szkoły w aktualnościach. Więcej zdjęć zostało zamieszczonych w zakładce – Galeria.

 


                                     

SPOTKANIE AUTORSKIE Z AGNIESZKĄ TYSZKĄ

 

7 maja 2019 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży  Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki  Publicznej w Rzeszowie  odbyło się spotkanie autorskie z pisarką, autorką książek dla dzieci i młodzieży  -  Panią Agnieszką Tyszką.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi uczniowie naszej szkoły – dzieci z klasy 4a, pod opieką p. Ewy Wąs i  p. Mateusza Skały.

Spotkanie pisarki  z młodymi czytelnikami odbyło się w ramach wspólnego świętowania Tygodnia Bibliotek.

W trakcie spotkania autorka zachęcała dzieci do czytania książek, opowiadała o tym, jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem, których bohaterów książkowych stworzonych przez siebie samą szczególnie lubi. Do pięknej krainy  marzeń literackich  Pani Agnieszka zabrała dzieci prezentując im fragmenty wybranych utworów.

Na zakończenie młodzi  słuchacze chętnie zadawali autorce pytania. Pytali o ilość  książek, które napisała, jak długo pisze się  jedną powieść,  skąd czerpie pomysły na kolejne  pozycje książkowe itp. .

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Nasi uczniowie nie tylko zadawali pytania,  ale chętnie i aktywnie  uczestniczyli w dyskusji z prowadzącą, ponieważ wcześniej zapoznali się z jej twórczością. Z biblioteki szkolnej wypożyczyli i przeczytali słynną serię książek  o Zosi z ulicy Kociej. Poznali też mieszkańców stajni w Szuminie - czyli kucyki i konie oraz ich wspaniałych opiekunów – bohaterów książek  „Koniki z Szumińskich Łąk”.  Po czym nadszedł czas na autografy, które pani Agnieszka składała w nowo zakupionych przez dzieci książkach lub na zakładkach z wizerunkiem pisarki, które rozdała wdzięcznym czytelnikom. Zwieńczeniem spotkania były wspólne zdjęcia z pisarką. Poniżej fotorelacja ze spotkania.

 


 


SPOTKANIE AUTORSKIE Z BARBARĄ ŚNIEŻEK

 

8 lutego 2019 roku w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z rzeszowską poetką, emerytowaną nauczycielką matematyki oraz członkinią Rzeszowskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury -  Panią Barbarą Śnieżek.  Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy 1a i 2a. Podczas spotkania, autorka promowała swoje tomiki wierszy ,,Babcia Basia kleci wierszyki dla dzieci" i ,,Babci Basi wiersze nowe już dla dzieci są gotowe". Czytając wybrane wiersze, poetka opowiadała zebranym o swoich wnukach oraz swojej twórczości.

W trakcie prezentacji utworów, przedstawiała rysunki, nawiązujące do danego wiersza, autorstwa pani Emilii Wołoszyn - uznanej  regionalnej malarki. Wiersze B. Śnieżek są bardzo melodyjne, lekkie, łatwe do zanucenia i pisane bardzo jasnym językiem - toteż dzieci wysłuchały ich z uwagą i dużym zainteresowaniem. Było to też okazją do dyskusji na temat treści prezentowanych utworów.

Nie obyło się też bez pytań. Uczestnicy spotkania zadawali autorce pytania dotyczące jej twórczości, zainteresowań, a także życia osobistego. Poetka chętnie zaspokajała ciekawość milusińskich, odpowiadała z humorem na każde pytanie.                               

Końcowym akcentem spotkania były książki wraz z autografem od Pani Barbary.

Dziękujemy Autorce za miłe spotkanie!!!

Więcej zdjęć w galerii.


 

 Wyniki czytelnictwa w I okresie roku szkolnego 2018/2019

 

 

Klasa

Ilość przeczytanych książek

Ilość przeczytanych książek na 1 ucznia

 

Miejsce

1a

333

17,5

3

1b

189

11,1

5

1c

193

9,6

6

2a

317

16,6

4

2b

429

19,5

2

3a

166

7,9

7

3b

417

21,9

1

4a

287

12,4

2

4b

219

9,9

3

4c

387

16,8

1

5a

207

9,4

4

5b

160

7,2

7

5c

147

8,1

5

6a

168

7,0

8

6b

159

6,6

10

6c

152

6,0

12

7a

190

6,5

11

8a

200

8,0

6

8b

94

4,2

13

8c

137

6,8

9

 

W I okresie roku szkolnego 2018/2019 ze zbiorów Biblioteki Szkolnej korzystało 436 uczniów. Łącznie uczniowie wypożyczyli 4551 książek. Średnia wypożyczeń dziennie to 65 książek. Średnia wypożyczeń na 1 ucznia w szkole to 10,4 książki. Uczniowie klas: I-III wypożyczyli 2044 książki, osiągając średnią na ucznia - 14,9 książki. Uczniowie klas: IV - VIII wypożyczyli 2507 książek, średnia wypożyczeń na 1 ucznia w tych klasach wyniosła 8,3 książki. Wypożyczalnię odwiedziło 4023 czytelników - około 58 czytelników dziennie. Z czytelni skorzystało 1056 czytelników - ponad 15 osób dziennie.

Bardzo gratuluję wszystkim  Czytelnikom  Biblioteki Szkolnej wysokich wyników w czytelnictwie! Są one znacznie  wyższe od wyników na koniec roku szkolnego 2017/2018.

 

Grażyna Kadłuczka

 


 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

4,5 i 6 lutego najmłodsi uczniowie klas 1a, 1b i 1c naszej szkoły zostali uroczycie pasowani na czytelników Biblioteki Szkolnej. Podczas  uroczystości dzieci obejrzały przedstawienie o książce,  w wykonaniu uczniów należących do Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki. Uczniowie wysłuchali próśb książki skierowanych do dzieci oraz rozwiązywali zagadki i inne zadania  związane z lekturami, czytaniem i biblioteką. Wykazali się dużą znajomością bajek i baśni. W najważniejszej części uroczystości pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie związane z szanowaniem książek i wypełnianiem obowiązków czytelnika. Następnie pani bibliotekarka dokonała pasowania na czytelnika  z użyciem papirusu.

Na pamiątkę wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom, ufundowany przez Radę Rodziców oraz kolorową zakładkę do książki.

Naszym młodym Czytelnikom życzymy przeżywania udanych przygód z bohaterami książek!


 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ STANISŁAWĄ BEŁCH

 

Okazją do budowania postawy patriotycznej oraz świętowania wolności były zorganizowane  9 listopada w bibliotece szkolnej , warsztaty literacko-plastyczne. Zajęcia przeprowadziła regionalna pisarka pani Stanisława Bełch. Jest ona twórczynią opowiadań dla dzieci o przygodach sympatycznych kotów: Snipa i Kocia.  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Pani Bełch napisała swoją kolejną książkę pod tytułem „Święto Niepodległości”. Jest ona również przeznaczona dla młodszych czytelników. Wprowadza dziecko w świat historii naszej małej Ojczyzny - miasta Rzeszowa. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy 1b i 1c. Prowadząca nawiązując do obchodów Święta Niepodległości przedstawiła uczestnikom spotkania swoją najnowszą książeczkę, oprowadzając małych czytelników po historii Rzeszowa. Powiodła słuchaczy szlakiem pomników wybitnych postaci zasłużonych dla polskiej wolności. Pokazała miejsca, które są świadkami zmieniającej się historii naszego miasta. Treść zapisaną w książce wierszem, dopełniły realistyczne ilustracje wykonane przez córkę autorki - Katarzynę Bełch-Sebastian.

Spotkanie autorskie okazało się zarówno lekcją historii o Polsce, jak i o Rzeszowie. Na zakończenie spotkania uczestnicy wzięli udział w warsztatach, podczas których wykonywali polskie flagi. Dzieci mogły również zakupić tomik wierszy  „Święto Niepodległości” i uzyskać autograf autorki. Miłym akcentem były upominki Pani Stanisławy dla dzieci w postaci zakładek oraz ilustracji do jej książki. Serdecznie dziękujemy autorce za spotkanie i przeprowadzone warsztaty plastyczne.


 PIERWSZE KROKI W ŚWIECIE KSIĄŻEK

 

31 października  z wizytą do naszej biblioteki przybyła grupa trzylatków z Przedszkola nr8. Dla wszystkich była to pierwsza wizyta w tym miejscu.

Dzieci z zainteresowaniem oglądały kolorowe, ładnie ilustrowane przygotowane specjalnie dla nich bajki. Dowiedziały się dlaczego warto czytać książki od najmłodszych lat.

Uczestnicy spotkania wysłuchali książki Z. Staneckiej pt. „Basia, Franek i zasypianie”, a następnie rozmawiali z prowadzącą o wyrażaniu swoich emocji oraz o tym, jak należy sobie radzić ze złością i strachem. Korzystając z rad zawartych w opowiadaniu o Basi i Franku – dzieci ustaliły,  że najlepszym lekarstwem na dobry sen jest wcześniej wysłuchana bajka lub książka przeczytana na dobranoc.


„CHCĘ MIEĆ PSA”

 

         Z okazji „Dnia Kundelka”, którego święto przypada 25 października, pani bibliotekarka z Filii nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Aleksandra Fredry zaprosiła klasę 2a do swojej biblioteki.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach pod hasłem „Chcę mieć psa”, podczas których między innymi wysłuchali opowiadania J. Boehme pt. „Zuzia i zaginiony pies”.

Utwór opowiada o dziewczynce Zuzi, która marzy o psie od kiedy jej przyjaciółka stała się właścicielką słodkiego szczeniaka. Na początek, wpada na pomysł, aby zaoferować swoją pomoc przy wyprowadzaniu na spacer psów innych właścicieli. Wszystko idzie jak z płatka, ale pewnego dnia sprawy zaczynają się komplikować, bo Zuzia znajduje psa i przeżywa różne perypetie związane z tym wydarzeniem.  

To bardzo wzruszające opowiadanie stało się inspiracją do dyskusji. Dzieci opowiadały o swoich psach i wielkiej odpowiedzialności jaką jest posiadanie i opieka nad zwierzętami.

Zajęcia były bardzo interesujące i dostarczyły uczestnikom wielu wzruszeń. Dzieci utrwaliły sobie rasy psów oraz ich role w codziennym życiu. Utwierdziły się w przekonaniu, że serduszko kundelka jest olbrzymie i zawsze pełne miłości do swego pana.

 

Dziękujemy za ciekawe zajęcia!

 


WARSZTATY LITERACKO-PLASTYCZNE

 

Są różne sposoby świętowania Niepodległości. Dzieci z klasy 3a brały udział w akcji ,,Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy". Uczestniczyły w warsztatach literacko-plastycznych zorganizowanych przez Wojewódzką i Miejską  Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. W czasie spotkania  uczniowie poznali fragmenty  książki Cezarego Harasimowicza pt. ''Mirabelka". Książka jest  pełna nadziei, miłości i wiary.  Ukazuje historię kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek, opowiedzianą z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Jest to odrobinę baśniowa opowieść, bo mirabelka czuła, słyszała, widziała i miała zdolność rozmawiania z dziećmi.

Po wysłuchaniu książki dzieci rozmawiały o wojnie, o tym jak wyglądało życie w obrębie murów getta i z jakimi problemami zmagali się zamknięci w getcie ludzie. Prowadząca  przybliżyła uczestnikom zajęć postać Ireny Sendlerowej i wyjaśniła im dlaczego pomagała dzieciom. Podała również przykłady innych Polek, które w różny  sposób walczyły o wolną Polskę.

Trzecioklasiści obejrzeli również film o prawdziwej bohaterce książki. Wystąpił w nim sam autor opowiadania,  Cezary Harasimowicz. Opowiedział zgromadzonym o losach i umiejscowieniu mirabelki.

Na koniec  spotkania dzieci pracowały w grupach. Wykonywały pracę techniczną- mapę Polski w kolorach flagi.

Warsztaty okazały się niezapomnianą  lekcją historii oraz okazją, by porozmawiać o miłości, patriotyzmie i dążeniu Polaków do niepodległości.

Nawet jeśli nie mieszkamy w Warszawie, a jej historia jest nam odległa, to i tak warto sięgnąć po książkę ''Mirabelka". Czas płynie, wiele się dzieje. Tytułowa mirabelka zabierze nas w niesamowitą podróż po kartach historii. Jeśli chcecie   się  dowiedzieć  o mirabelce i Dorce w czasie wojny i po wojnie, zapraszam do biblioteki po książkę Cezarego Harasimowicza ''Mirabelka". Przeczytajcie, a z pewnością nie pożałujecie.


 

URODZINY KUBUSIA PUCHATKA

 

         16 października Bibliotekę szkolną odwiedzili najmłodsi czytelnicy - dzieci z Przedszkola Nr 8. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach czytelniczych zorganizowanych z okazji 92 urodzin Kubusia Puchatka, amatora miodku  mieszkającego w Stumilowym Lesie, który od 1926 roku jest ulubieńcem zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Dzieci  świętując ''Urodziny Kubusia Puchatka"  poznały sylwetkę A.A. Milne - autora książki o przygodach Kubusia Puchatka oraz historię powstania najsłynniejszego misia na świecie. Rozwiązywały zagadki o misiu, układały kolorowe  puzzle, przedstawiające przyjaciół misia o małym rozumku. Następnie pani bibliotekarka przeczytała swoim gościom książkę B. Talkingtona pt. ''Urodziny Puchatka". Przedszkolaki z uwagą wysłuchały opowiadania, w którym gromadka przyjaciół ze stumilowego Lasu w wielkiej tajemnicy przed Puchatkiem, przygotowała dla niego urodzinowe, niespodziankowe  przyjęcie.

W dalszej części spotkania dzieci  obejrzały wystawkę pięknie wydanych książek o Kubusiu Puchatku i zaśpiewały sędziwemu jubilatowi tradycyjne  ''Sto lat". Zadowolone wróciły do swojej sali, aby tam  pokolorować rysunek przedstawiający Puchatka z tortem urodzinowym.


Sto lat, Puchatku!


 

"W BIBLIOTECE JAK W BAJCE"

Na początku października Bibliotekę szkolną odwiedziły wszystkie klasy pierwsze: 1a, 1b i 1c.

Głównym celem spotkania  było poznanie biblioteki i przygotowanie  pierwszoklasistów do samodzielnego korzystania z jej zbiorów.

Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania i poszanowania książek.

Każde dziecko wypożyczyło  samodzielnie pierwszą książkę. Prowadząca zajęcia, pani bibliotekarka,  zaprosiła najmłodszych czytelników do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem ''Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej".

Pierwsze spotkanie z Biblioteką szkolną było dla najmłodszych uczniów naszej szkoły ważnym wydarzeniem i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci. Dzieci mają możliwość doskonalenia techniki czytania oraz poszerzania swojej wiedzy, którą mogą nabyć poprzez korzystanie ze zbiorów bibliotecznych.

Wszystkim  życzę miłej lektury i zapraszam do  czytania książek, nie tylko z biblioteki szkolnej! 

SPOTKANIE AUTORSKIE

         9 października 2018 roku  klasa 1a uczestniczyła w spotkaniu autorskim z twórcami książek dla dzieci: pisarzem - Przemysławem Wechterowiczem i ilustratorem - Marcinem Minorem.

Spotkanie odbyło się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ulicy J. Słowackiego. Przemysław Wechterowicz napisał ponad 40 książek dla dzieci. Wszystkie cieszą się niezwykłą popularnością wśród  młodszych czytelników , o czym świadczą liczne tłumaczenia, a także wyróżnienia w konkursie literatury dziecięcej im. Hanny Skrobiszewskiej i nominacje do nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY. W książkach pana Wechterowicza nie brakuje humoru, błyskotliwości  i dziecięcej wrażliwości oraz wyobraźni. Opublikował, m.in. takie tytuły jak: ''Mrówka wychodzi za mąż", ''Królewna z wieży", ''Uśmiech dla żabki", '' Być jak tygrys", ''Jajko czy kura", ''Gwiazdka z nieba".

Marcin Minor - absolwent Europejskiej Akademii Sztuk na wydziale  Malarstwa, jest nie tylko  ilustratorem książek Przemysława Wechterowicza, ale także  pedagogiem i  terapeutą rozwojowym oraz  arteterapeutą. Był uczniem m.in. Franciszka  Starowiejskiego i Wiktora Zinna.

W czasie spotkania Przemysław Wechterowicz i Marcin Minor opowiadali dzieciom o wspólnym tworzeniu książek. Następnie, na zmianę, czytali zebranym utwór pt.  ''Gwiazdka z nieba".  Z lekkością i pasją przedstawili słuchaczom historię przyjaźni  orzesznicy i gwiazdki - głównych  bohaterek książki. Rozmowa była przeplatana różnymi łamigłówkami i zagadkami. Nie zabrakło też uśmiechu, zabawnych dowcipów i humoru, którym autorzy dzielili się z dziećmi.

W dalszej części spotkania P. Wechterowicz i M. Minor zaprezentowali swoją najnowszą książkę dla najmłodszych - ''O czym myślisz?". Uczestnicy spotkania próbowali odgadnąć o czym myślą poszczególni bohaterowie utworu. Było to trudne wyzwanie, bo autor postarał się, aby rozwiązanie nie było szablonowe, ale oryginalne.

Na zakończenie spotkania czytelnicy mogli zakupić książki autora i otrzymać indywidualną dedykację. Był to również czas na wspólne zdjęcia i rozmowy dotyczące książek. 

 Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

 

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w  celu zwrócenia uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. 

W każdym roku  przebiega  ono pod innym hasłem. W tym roku święto celebrujemy pod hasłem: „Książka to przyszłość”.

Szkolna biblioteka od lat  świętuje Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jej czytelnicy uczestniczą w konkursach  czytelniczych, spotkaniach autorskich, zajęciach i akcjach bibliotecznych.

Pani bibliotekarka zachęca wszystkich do odwiedzenia biblioteki, obejrzenia gazetki okolicznościowej, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów.

W październiku, z okazji  przypadającego święta został również ogłoszony konkurs na „Najaktywniejszego czytelnika miesiąca”. Gorąco zachęcamy do udziału!

 


 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września. Został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data  ta odnosi się również do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki ponad 40 książek dla dzieci i młodzieży.  Jest to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Ideą święta jest czytanie na głos, które stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania  obchodziliśmy również w naszej szkole. Głównym celem, który chcieliśmy osiągnąć tego dnia, było zachęcenie naszych uczniów do czytania książek.

Przedszkolaki oraz uczniowie klas I - III gościli na zajęciach panią bibliotekarkę oraz swoich starszych kolegów ze Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki, którzy czytali maluchom fragmenty książki Renaty Piątkowskiej pt. ,,Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków". Dzieci poznały także pluszowych bohaterów książki: sowę Zosię, zajączka Zuzię, bobra Borysa, rysia Rysia, jeża Jerzyka i lisa Lucka. Ponadto otrzymały kolorowe albumy, ulotki i  naklejki przesłane przez organizatora Konkursu ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków".

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania od piątku  przez kolejne 21 dni, dzieci wraz ze swoimi Rodzicami, Opiekunami, Dziadkami będą  czytały w domu przynajmniej 10 minut codziennie, za co otrzymają od swojej pani wychowawczyni kolorowe naklejki Gangu Słodziaków.

Chętne klasy wezmą udział w ogólnopolskim  konkursie plastyczno-literackim pod hasłem ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków".

Przerwy śródlekcyjne w bibliotece szkolnej urozmaicał radiomagnetofon, ponieważ z jego głośników rozlegał się głos znanych aktorów czytających bajki. Uczniowie chętnie ich słuchali.

 


 

 


 

ROK  SZKOLNY 2017/2018

 

 

 

Wyniki w czytelnictwie – zestawienie

na koniec roku szkolnego 2017/2018

Klasa

Ilość przeczytanych książek

Ilość przeczytanych książek na 1 ucznia w klasie

Miejsce

I A

625

29,8

2

I B

468

21,3

6

II A

499

21,7

5

II B

554

29,2

3

III A

497

22,6

4

III B

427

19,4

7

III C

894

40,6

1

III D

463

21,0

6

IV A

428

19,4

2

IV B

292

13,2

7

IV C

418

20,9

1

V A

352

15,3

6

V B

231

9,6

9

V C

397

15,9

5

VI A

410

16,4

4

VI B

428

16,5

3

VII A

233

8,6

11

VII B

185

9,2

10

VII C

201

10,0

8

 

W II okresie roku szkolnego 2017/2018 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 427  uczniów.  Łącznie  uczniowie wypożyczyli 3184  książki.  Średnia wypożyczeń dziennie – 58 książek.

Średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole – 7,5  książki. Uczniowie klas I-III wypożyczyli  1777  książek, osiągając średnią na ucznia – 10,3 książki.

Uczniowie klas IV-VII  wypożyczyli  1407 książek, średnia wypożyczeń  na jednego ucznia w  tych klasach wyniosła 5,5 książki.

Wypożyczalnię odwiedziło 3112 czytelników. Średnia dzienna odwiedzin to osób.

Z czytelni skorzystało 684  czytelników – dziennie 12,5 osoby.

Serdecznie gratuluję Wszystkim Moim Czytelnikom  wysokich wyników w czytaniu. Zapraszam do naszej  biblioteki już w nowym roku szkolnym. Czekają tu na Was nowe, bardzo ciekawe książki!!!

Grażyna Kadłuczka


 

Zaprzyjaźnij się z Pippi

Pippi od kilkudziesięciu lat jest ulubienicą czytelników. Jej niezwykłe przygody pasjonowały małych odbiorców niegdyś, pasjonują i dziś. To, że mimo upływającego czasu historie te są zrozumiałe w odbiorze, jest swego rodzaju fenomenem.

23 maja 2018 roku w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia literacko-plastyczne „Zaprzyjaźnij się z Pippi”.

Uczestnikami spotkania byli uczniowie z klasy: 2a, 3c i 3d, przebywający w świetlicy szkolnej. Przybyli oni do biblioteki wraz ze swoją opiekunką, panią J. Brągiel.

Na wstępie prowadząca przywitała zaproszonych gości i przedstawiła zebranym  dziewczynkę przebraną za Fizię Pończoszankę. W rolę  książkowej Pippi wcieliła się Amelia Grzebyk z klasy 4a, członkini Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki.   Na spotkanie z młodszymi kolegami  dziewczynka przyszła w towarzystwie  swoich przyjaciół : małpki – Pana Nilssona i  konia. Następnie uczestnicy wysłuchali opowiadania o książkowej bohaterce, które to prowadząca  poparła fragmentami książki .Czytała dzieciom  fragmenty mówiące  o wyglądzie  Pippi, o  jej zabawach z małpką  i  noszeniu konia, robieniu wszystkiego na opak np.  chodzenia do tyłu, spania z nogami na poduszce itp.

Później  prowadzącą  zaprosiła dzieci do  udziału w turnieju polegającym na kolorystycznym zaprojektowaniu ubrania Pippi. Dzieci pracowały w 3 grupach. Po skończonej pracy portrety Fizi zostały ocenione, a ich twórcy zostali nagrodzeni medalami „Przyjaciel Pippi”. Na koniec mali czytelnicy obejrzeli wystawę poświęconą Astrid Lindgren i jej twórczości. Prowadząca  przedstawiła uczniom kilka faktów i ciekawostek z życia autorki, zaprezentowała im książki, jakie napisała A. Lindgren, zachęcała do sięgnięcia po nie  i zaprzyjaźnienia się z tytułową bohaterką serii o Pippi.

Dzieci w odpowiedzi na prośbę prowadzącej wypożyczyły książki A. Lindgre i zapewniły, że chętnie je przeczytają. Spotkanie z Pippi w bibliotece szkolnej odbyło się w miłej atmosferze, zakończyło się pozowaniem do zdjęć.

 


 

Spotkanie autorskie z Joanną Fabicką

W ramach  programu dotacyjnego Instytutu Książki  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, z którą od lat współpracuje nasza biblioteka szkolna, zorganizowała  spotkanie autorskie z Joanną Fabicką. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy 7b wraz ze swoją wychowawczynią – p. Agnieszką Wolską. Joanna Fabicka  jest pisarką i felietonistką . Debiutowała w 1993 roku  tomikiem poezji „Bardziej cierpki smak”. Młodzieży znana jest przede wszystkim z cyklu książek o zakompleksionym nastolatku – Rudolfie Gąbczaku i jego dysfunkcyjnej rodzinie. Spotkanie poświęcone było głównie książce dla młodzieży pt.  "Rutka", nagrodzonej przez polską sekcję IBBY oraz wpisaną na listę „Białych Kruków”.    Uczestnicy poznali  również ostatnie książki  pani Fabickiej  tj. „Me” oraz  „Dokuczalska”. Podobało się im poczucie humoru pisarki, jej sposób ukazywania polskiej rzeczywistości,  widzianej oczami inteligentnego nastolatka. Książki Joanny Fabickiej polecamy wszystkim tym, którzy szukają lektury lekkiej, przyjemnej i dowcipnej. Udział w spotkaniu  z Joanną Fabicką był dla uczniów wspaniałym przeżyciem. Na zakończenie tego sympatycznego spotkania były autografy, zdjęcia, kwiaty i  podziękowania. 

Wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej

 

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek Szkolnych , obchodzonego każdego roku w dniu 8 maja,  wychowankowie  grupy II i III Przedszkola Nr 8 w Rzeszowie   wraz ze swoimi Wychowawczyniami odwiedzili bibliotekę szkolną. Była to już kolejna wizyta naszych przedszkolaków w „Krainie bajek i baśni”. Tym razem prowadząca  zajęcia, pani Grażyna Kadłuczka, zapoznała dzieci z rodzajami książek znajdujących się w bibliotece. Uczestnicy spotkania nie tylko obejrzeli  wystawkę, na której bibliotekarka zaprezentowała książki z różnych dziedzin wiedzy, ale wzięli  również udział w ożywionej dyskusji na temat sposobów spędzania czasu wolnego oraz  konieczności  czytania i poszanowania książek . Następnie mali czytelnicy odgadywali zagadki, rozwiązaniem, których były tytuły bajek i baśni dla najmłodszych. Z wielką uwagą wysłuchali wiersza T. Kubiaka pt. „Skarga książki” w przepięknym  wykonaniu uczennicy klasy 4c – Magdaleny Bochenek. W dalszej części spotkania prowadząca przeczytała swoim gościom  opowiadanie pt. „Piaskownica” Doroty Gellner ze zbiorku „Zwariowane podwórko”. Lektura utworu była zachętą do kolejnej dyskusji na temat właściwego zachowania się podczas wspólnych  zabaw  w piaskownicy i ustalenia jak należy się wtedy zachowywać, żeby zabawa była bezpieczna, miła i przyjemna. Zajęcia czytelnicze bardzo podobały się przedszkolakom. Obiecały częściej odwiedzać bibliotekę. Dla prowadzącej przygotowały niespodziankę  - zaśpiewały piosenkę o książce i podarowały pracę plastyczną wraz z życzeniami sukcesów w pracy.


 

Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

 

24 kwietnia 2018 roku w  Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Rzeszowie  przy ulicy J. Słowackiego odbyło się spotkanie z  pisarzem, poetą i ilustratorem - Wiesławem Drabikiem. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Wzięli w nim udział między innymi uczniowie naszej szkoły -  wychowankowie klasy 2b i 3b.

Pan Wiesław Drabik jest autorem ponad 200 tytułów rymowanych bajek  dla  młodszych dzieci.  Bohaterami jego utworów są głównie zwierzęta. Pisarz  ma w swoim dorobku literackim też różne  legendy i opowiadania  związane z polskimi miejscowościami.

W czasie spotkania  opowiadał swoim czytelnikom jak powstają jego książki. Zaprosił uczestników spotkania do wspólnej rozmowy  i zabawy poprzez  rozwiązywanie zagadek i odpowiadanie na pytania tematycznie związane z jego książkami. Krakowski pisarz z werwą i humorem prezentował swoją twórczość . Recytował zabawne wierszyki i fragmenty bajek.

Na zakończenie spotkania nasi uczniowie wręczyli miłemu gościowi własnoręcznie wykonane ilustracje do jego książek, które przeczytali w domu, a uczeń klasy 3b – Natan Pociask wygłosił z pamięci fragment książki „Papużka Mateuszka”. Nie zabrakło również  autografów i dedykacji, które autor wpisywał do książek.


Więcej zdjęć w galerii.


 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 w Bibliotece Szkolnej

23 kwietnia od 1996 roku obchodzony jest  na całym świecie jako  Dzień Książki i Praw Autorskich.  W tym dniu przygotowuje się wiele atrakcji poświęconych książce i czytaniu, aby tym, co nie sięgają często po książkę , uświadomić jak wiele korzyści przynosi czytanie i pokazać , że jest ono świetną rozrywką.

Z tej okazji,  w naszej Bibliotece Szkolnej  odbyły się zajęcia czytelnicze, których motywem przewodnim był temat „Historia książki od czasów najdawniejszych po współczesność”.  Uczestnikami spotkania byli  chętni uczniowie z klas: od 1 do 4.

Prowadząca zajęcia – p. G. Kadłuczka, przygotowała dla uczniów szereg ciekawych wiadomości  -   nie tylko o historii książki. Wytłumaczyła swoim czytelnikom, czym są prawa autorskie oraz w jaki sposób należy ich przestrzegać.

Uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą książce i jej historii oraz album „Jak wyglądała książka przed laty?”. Podziwiali również oryginalne papirusy, które  wzbogacają księgozbiór naszej biblioteki.

 


Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą

10 kwietnia 2018 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z  Krzysztofem Piersą.  Uczestniczyli w nim uczniowie z klasy 5c. Krzysztof  Piersa nie tylko pisze książki dla młodzieży.  Jest on również trenerem e-sportowym i prowadzi kanał na portalu Youtube. Ponadto jest recenzentem gier komputerowych oraz książek  z zakresu fantastyki. W trakcie spotkania prowadzący  poruszył ze swoimi rozmówcami problem uzależnienia od gier komputerowych oraz różnego rodzaju wymówek, usprawiedliwiających spędzanie coraz większej ilości czasu przed ekranem komputera.  Zebrani tłumaczyli, że dzięki grze uczą się nowych języków, są zręczniejsi, a nawet poznają historię. Niestety są to wyłącznie mity, tak naprawdę,  gra służy wyłącznie rozrywce, a jeżeli zajmuje zbyt wiele czasu, tracimy możliwość realizacji swoich pasji i zainteresowań. Skutkiem uzależnienia jest także aspołeczność, przestajemy się komunikować z innymi, tracimy swoją wyjątkowość.
Pan Krzysztof  Piersa podczas ożywionej dyskusji z młodzieżą wyjaśniał dlaczego rodzice i dzieci powinni umieć spojrzeć na zjawisko uzależnienia z różnych stron, tak, aby mieć realny ogląd sytuacji. Stwierdził, że  rodzice nie powinni traktować gier jak coś wyłącznie złego, a gracze powinni zachować kontrolę nad ilością czasu poświęcanemu tej aktywności umysłowej.
Warto także zwrócić uwagę na to, jakie gry kupują dzieci, często bowiem rodzice nie zwracają uwagi na ograniczenia wiekowe lub ostrzeżenia o poziomie przemocy pojawiającej się w fabule rozgrywki. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem zakupionych na spotkaniu książek i wpisywaniem autografów.

 

 


Konkurs Pięknego Czytania!

         26 lutego w Bibliotece Szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania  pod hasłem ,,Mistrz Głośnego Czytania". Wzięło w nim udział 22 najlepiej czytających uczniów z klas: II - VII. Po krótkim przygotowaniu się, uczestnicy prezentowali przed komisją  swoje umiejętności czytelnicze, odczytując wybrany fragment tekstu, pochodzący ze znanych dzieciom utworów autorstwa:  J. Bednarek, L. Bardijewskiej, K. Majgier, P. Beręsewicza i J. Jagiełło. Jury w składzie: p. Agnieszka Wolska, p. Maria Lipska, p. Grażyna Kadłuczka oceniało występ każdego ucznia w kategoriach:

- płynność i bezbłędność czytanego tekstu,

- prawidłowa dykcja,

- właściwa intonacja czytanego fragmentu

- ogólny wyraz artystyczny.  

Za każdą z w/w kategorii dobrego czytania uczestnik mógł uzyskać od 0 do 5 punktów. Komisja wyłoniła z każdego zespołu po jednej, najpiękniej czytającej osobie, która otrzymała tytuł ,,Mistrza Pięknego Czytania". W kategorii: klasy I - III, ten zaszczytny tytuł zdobył - Natan Pociask, uczeń klasy 3b. W kategorii: klasy IV - VII - Weronika Międlar, uczennica klasy 4c. Uczniowie Ci, w miesiącu marcu 2018 roku, wezmą udział w Podkarpackim Konkursie Pięknego Czytania organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie, Polskie Radio Rzeszów oraz Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i  Rozwoju Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.

 

Wyniki konkursu:

 

Kategoria: klasy I- III:

1 miejsce - Natan Pociask, klasa 3b

2 miejsce - Kacper Prokop, klasa 3a

3 miejsce - Jagoda Pintos, klasa 3d

 

Kategoria: klasy IV - VII:

1 miejsce - Weronika Międlar, klasa 4c

2 miejsce - Aleksandra Machunik, klasa 6a

3 miejsce - Oliwia Pociask, klasa 4c, Anna Wenc, klasa 7a

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizator konkursu: Grażyna Kadłuczka

 


 

Wyniki w czytelnictwie w I okresie roku szkolnego 2017/2018

 

Klasa

Ilość przeczytanych książek

Ilość przeczytanych książek na 1 ucznia w klasie

Miejsce

I A

368

17,5

2

I B

293

13,3

6

II A

331

14,4

5

II B

304

15,2

4

III A

338

15,4

3

III B

278

12,6

7

III C

499

22,7

1

III D

239

10,9

8

IV A

245

11,1

3

IV B

177

8,0

7

IV C

234

11,7

1

V A

251

10,5

5

V B

142

5,7

8

V C

268

11,2

2

VI A

271

10,8

4

VI B

266

10,2

6

VII A

118

4,4

11

VII B

93

4,6

10

VII C

103

5,1

9

 

W I okresie roku szkolnego 2017/2018 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 425 uczniów  - 100% wszystkich uczniów w szkole oraz nauczyciele i pozostali pracownicy Zespołu. Łącznie  uczniowie wypożyczyli 4818 książek. Średnia wypożyczeń dziennie – 70 książek. Średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole – 11,3 książki. Uczniowie klas I-III wypożyczyli 2650  książek, osiągając średnią na ucznia – 15,2 książki. Uczniowie klas IV-VII  wypożyczyli 2168  książek, średnia wypożyczeń  na jednego ucznia w  tych klasach wyniosła 8,5 książki. Wypożyczalnię odwiedziło 4392 czytelników. Średnia dzienna odwiedzin to 61 osób. Z czytelni skorzystało 1200 czytelników – dziennie 16,7.

Serdecznie gratuluję Wszystkim Moim Czytelnikom  wysokich wyników w czytaniu. Zapraszam do naszej  biblioteki . Czekają tu na Was nowe, bardzo ciekawe książki!!!

Grażyna Kadłuczka                                                                                                               

 


 

Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

19 i 22 stycznia 2018 roku najmłodsi uczniowie klasy 1a i 1b naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania była Pani Dyrektor  – Maria Żmijowska, która w swoim przemówieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania. Uczniowie klas starszych, należący do Aktywu Bibliotecznego wprowadzili swoich młodszych kolegów  wierszem i piosenką w magiczny świat baśni, bajek i legend. Dzieci obejrzały inscenizację  „Zaczarowany bajek świat”, rozwiązywały zagadki, układały zdania z  rozsypanki wyrazowej. Podczas wykonywania różnych zadań , pierwszoklasiści wykazali się dużą znajomością bajek i baśni. Mogli również pochwalić się  swoją wiedzą ze znajomości Regulaminu Biblioteki Szkolnej i poszanowania książek. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że zostaną przyjaciółmi książek oraz będą je czytać i szanować. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom, kolorową zakładkę do książki oraz znaczek z napisem „Przyjaciel książki”. Uczniowie, którzy wypożyczyli i przeczytali najwięcej książek w klasie, dodatkowo zostali nagrodzeni dyplomem za wysokie wyniki w czytelnictwie i nagrodę książkową. To niecodzienne spotkanie w bibliotece zakończyło się  „badaniem nastroju uczestników” i oceną zajęć. Wszystkim  bardzo się podobało. Było wesoło i przyjemnie. Mamy nadzieję , że każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania i poznawania nowych bohaterów książkowych.


 

Wypożycz  sobie  książkę  na  święta … z niespodzianką”

 

Od 18 do 22 grudnia 2017 roku biblioteka szkolna zaproponowała swoim czytelnikom przedświąteczną  akcję pod hasłem Wypożycz  sobie  książkę  na  święta … z niespodzianką”. Ta nietypowa promocja biblioteki szkolnej miała na celu zachęcić czytelników do sięgnięcia po ciekawą książkę na czas długich grudniowych wieczorów i podczas świątecznego odpoczynku. Pomysł ten cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Z wielką ochotą sięgali  do świątecznych pojemników z przygotowanymi dla nich książkami  oraz do „worka Świętego Mikołaja” , wypełnionego po brzegi  niespodziankami. Wśród upominków przygotowanych dla wszystkich biorących udział w akcji,  szczególną atrakcją cieszyły się smaczne pierniczki , upieczone przez uczennice ze Szkolnego Koła  Przyjaciół Biblioteki. Miło było również otrzymać w prezencie  inne słodkości , czy przydatne przybory szkolne, które zostały zakupione przez  Rodziców uczniów należących do Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki , a także przez Radę Rodziców działającą przy naszej szkole.                                                                                        Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim sponsorom za pomoc w jej  przygotowaniu. To niecodzienne wydarzenie czytelnicze dostarczyło naszym uczniom miłych wrażeń i doskonałej zabawy.  Jednocześnie utwierdziło nas w przekonaniu, że książka w dalszym ciągu jest wspaniałym prezentem nie tylko pod choinkę, a liczba wypożyczeń w czasie trwania akcji(547) świadczy o tym, że uczniowie naszej szkoły czytają książki.

 

 


 

AKCJA CZYTELNICZA

 

Biblioteka Szkolna zaprasza swoich Czytelników  do udziału w przedświątecznej akcji.

Wypożycz  sobie książkę na święta…z niespodzianką”

 

Czas trwania akcji: 18 - 22 grudnia 2017 r.

Miejsce: biblioteka szkolna.

Organizator: Członkowie Szkolnego Koła Przyjaciół  Biblioteki wraz z opiekunem -  p. Grażyną Kadłuczką.

Książki umilą Wam przedświąteczny i świąteczny czas, zapewnią miłe chwile w czasie długich grudniowych wieczorów.

Zapraszamy do biblioteki!

Na czytelników czeka świąteczny kosz pełen dobrych książek z niespodzianką!

Organizatorzy.

 

 


 

Jagódki”, Świeżaki iRadosne Misiez wizytą w bibliotece szkolnej!

 

Od najmłodszych lat powinniśmy rozbudzać zainteresowanie książką, dlatego też, wychowankowie z Przedszkola Nr 8 w Rzeszowie z grupy I, II i III w listopadowy poranek  odwiedziły bibliotekę szkolną. Dowiedziały się co to za miejsce, jak nazywa się osoba, która tu pracuje, jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy korzystać z księgozbioru.  Poznały również zasady zachowania się w bibliotece. Dowiedziały się także jak należy dbać o książki.

Pani bibliotekarka zaprezentowała i dała do obejrzenia dzieciom najciekawsze książeczki z  działu dla najmłodszych czytelników. Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane bajeczki. Chętnie je oglądały, a kilka z nich wypożyczyły, by wspólnie z Panią czytać w przedszkolu. Prowadząca również przeczytała  swoim Gościom fragment  książki S. Jachowicza pt. „Pan kotek był chory”.  Opowiadanie „Chory kotek”, stało się  inspiracją do rozmowy z dziećmi na temat zdrowego odżywiania się i prowadzenia zdrowego stylu życia oraz skutków łakomstwa i objadania się. Na zakończenie spotkania uczestnicy odgadywali zagadki o owocach i warzywach.

Wycieczka do biblioteki szkolnej bardzo się wszystkim spodobała. Dostarczyła wielu cennych informacji, zadowolenia i wrażeń. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia.   Dzieci obiecały pani bibliotekarce, że niedługo znów  ją odwiedzą. 

 

Pierwszoklasiści z wizytą w bibliotece szkolnej

 

3 października bibliotekę szkolną odwiedziły pierwsze klasy. Uczniowie zapoznali się z biblioteką, rodzajem gromadzonych zbiorów oraz zasadami wypożyczania i poszanowania książek. Po obejrzeniu wystawki z książkami dla najmłodszych czytelników każdy uczeń wypożyczył swoją pierwszą książkę. Na koniec wizyty najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni przez bibliotekarkę do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem ,,Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej,,.

 


 


 

Zaproszenie do udziału w konkursie!

 

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich chętnych uczniów z klas 0-3 do wzięcia udziału  w konkursie plastycznym "Świat legend i baśni Artura Oppmana". Konkurs jest organizowany przez WiMBP w Rzeszowie - Filia nr18.            

Zadaniem uczestnika jest wykonanie dowolną techniką plastyczną w formie płaskiej ilustracji do legend i baśni Artura Oppmana.

Każdy Autor może zgłosić do konkursu jedną pracę.

Prace powinny być pomysłami własnymi, indywidualnymi, wcześniej nie nagradzanymi.

Konkurs trwa od 20 września do 20 października 2017 r.

Opisane prace można składać w bibliotece szkolnej do 17 października 2017  roku lub we wszystkich placówkach WiMBP w Rzeszowie do 20 października 2017 roku.

Prace konkursowe powinny zawierać informacje: imię i nazwisko Autora pracy, wiek, adres e-mail, numer telefonu kontaktowego oraz tytuł utworu Artura Oppmana będącego inspiracją wykonanej pracy.

Termin ogłoszenia wyników konkursu: 31 października 2017 r.

 

Serdecznie zapraszam swoich czytelników do udziału w konkursie.

Grażyna Kadłuczka

 


 

 

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania. Święto ma w naszym kraju już 16-letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Czytanie na głos najmłodszym rozwija wyobraźnię, buduje więzi między osobą czytająca, a słuchaczem, stymuluje rozwój dziecka i wzbogaca u niego słownictwo. W najbliższy piątek nasza szkolna biblioteka zorganizowała wspólne , głośne czytanie w salach lekcyjnych i w świetlicy szkolnej. Uczniom klas młodszych zostaną zaprezentowane wybrane baśnie i legendy znanego, polskiego pisarza - Artura Oppmana.

 


 

 

ROK  SZKOLNY 2016/2017

 

 

Podsumowanie czytelnictwa uczniów

w II okresie roku szkolnego 2016/2017


W II okresie roku szkolnego 2016/2017 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 411 uczniów oraz nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły.
Łącznie  uczniowie wypożyczyli 3699 książek.
Średnia wypożyczeń dziennie – 60,7.
Średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole – 8,9.                           
Uczniowie klas I-III wypożyczyli 2330 książek, osiągając średnią na ucznia 11,5.
Uczniowie klas IV-VI wypożyczyli 1369 książek, średnia wypożyczeń na jednego ucznia w tych klasach wyniosła – 6,5.                               
Wypożyczalnię odwiedziło 4002 czytelników. Średnia dzienna odwiedzin to 65,6 osoby.
Z czytelni skorzystało 1339 czytelników – dziennie 17 osób.
Serdecznie gratuluję Wszystkim Moim Czytelnikom wyników w czytaniu. Są one bardzo wysokie i o wiele wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku szkolnego.
Zapraszam do naszej  biblioteki już w nowym roku szkolnym.
Wszystkim życzę słonecznych i radosnych wakacji! 

Grażyna Kadłuczka

 


 

Wyniki konkursów czytelniczych

 

,,Najlepiej czytająca klasa w szkole ,,

 Kategoria: klasy I - III:

1 miejsce - klasa 2c - 920 wypożyczonych książek - średnia na ucznia - 40

2 miejsce - klasa 2a - 735 wypożyczonych książek - średnia na ucznia - 30,7

3 miejsce - klasa 3a - 694 wypożyczone książki - średnia na ucznia - 26,7. 

Kategoria: klasy IV - VI:

1 miejsce - klasa 6b - 468 wypożyczonych książek - średnia na ucznia - 21,3

2 miejsce - klasa 5a - 551 wypożyczonych książek - średnia na ucznia - 19,7

3 miejsce - klasa 5b - 486 wypożyczonych książek - średnia na ucznia - 18,7. 

 

,,Najlepszy czytelnik ZSP nr 2 w Rzeszowie,,

Kategoria:

Klasy I - Filip Śnieżek - 56 wypożyczonych książek

klasy II - Marcel Różak - klasa 2c - 175 wypożyczonych książek

klasy III - Aleksandra Polek - klasa 3c - 91 wypożyczonych książek

klasy IV - Karolina Kawa - klasa 4b - 39 wypożyczonych książek

klasy V - Amelia Rębisz - klasa 5b - 44 wypożyczone książki

klasy VI - Martyna Rutkowska - klasa 6b - 132 wypożyczone książki.

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję tak wysokich wyników. Zachęcam pozostałych czytelników do wzięcia przykładu ze swoich koleżanek oraz kolegów.

nauczyciel biblioteki: Grażyna Kadłuczka

 


 

Wyniki czytelnictwa w roku szkolnym 2016/2017

 

KLASA

MIESIĄCE

 

 

 

 

 

 

IX

 

 

X

 

 

XI

 

 

XII

 

 

I

 

 

II

 

 

III

 

 

IV

 

 

V

 

 

VI

 

Razem

MIEJSCE :

kryterium

Ilość wypoż. książek na  1 ucznia

I A

0

40

48

45

38

46

71

37

70

8

403

19,2

9

I B

0

41

90

53

34

54

49

27

29

6

383

20,2

7

II A

47

97

110

112

76

79

75

57

64

18

735

30,7

2

II B

49

92

89

95

49

63

42

51

31

10

571

24,9

6

II C

70

101

142

123

108

94

111

67

99

5

920

40

1

II D

31

56

24

63

48

48

42

37

79

2

430

19,5

8

III A

16

101

130

155

67

74

70

46

35

0

694

26,7

3

III B

6

58

56

86

34

96

89

67

57

7

556

26,5

4

III C

22

68

53

83

58

76

103

68

67

4

602

25,1

5

IV A

17

58

35

39

33

39

26

30

39

5

321

13,4

7

IV B

22

53

 23

59

57

32

13

35

21

12

327

14,2

4

IV C

 35

51

27

37

32

38

43

42

11

8

324

14,1

5

V A

 29

48

89

53

63

91

67

64

41

6

551

19,7

2

V B

43

39

81

52

48

64

64

34

50

11

486

18,7

3

VI A

22

12

42

25

15

17

22

8

7

0

170

8,5

9

VI B

23

28

72

62

47

74

66

57

30

9

468

21,3

1

VI C

32

33

51

30

34

25

34

27

32

1

299

13,6

6

VI D

 

25

 

41

61

34

26

28

24

17

4

1

261

11,9

8

 


 

WIZYTA W TEATRZE

 

26.04.2017 roku uczniowie klasy 3a i 3c wraz z wych. Marią Lipską, Zofią Szpunar i p. Grażyną Kadłuczką wybrali się do Teatru Maska w Rzeszowie.

Z dużym zainteresowaniem obejrzeli spektakl pt. ''Teraz tu jest nasz dom'', oparty na książce Barbary Gawryluk pod tym samym tytułem.

Przedstawienie nauczyło młodych widzów otwartości i tolerancji, w mądry i przystępny sposób opowiadając o współczesnej historii.

Ukazując wojnę widzianą oczami dziecka, mówiło także o problemach  z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości, poszukiwaniu własnej tożsamości i akceptacji.


 

Akcja Czytelnicza:

,,MOJA KSIĄŻKA DLA CIEBIE,,

Biblioteka szkolna uprzejmie informuje swoich Czytelników, że nasza szkoła została partnerem akcji czytelniczej ,,MOJA KSIĄŻKA DLA CIEBIE,, zorganizowanej  w ramach projektu ,,Festiwal wyczytanej książki,, przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.    

Zapraszamy wszystkich do udziału w akcji zbierania dziecięcych książek z domowych biblioteczek. Podarowanymi przez Was książkami, zostaną obdarowane dzieci bawiące się na placach zabaw i spacerujące z rodzicami w parkach. Będzie to  3 czerwca 2017 roku.

Książki prosimy przekazywać do biblioteki szkolnej w terminie do 19 maja 2017 roku.

 

Z góry serdecznie dziękuję i zachęcam do przekazywania książek!

G. Kadłuczka

 

 


 

Spotkanie autorskie z Katarzyną Majgier

 

29 marca 2017 roku klasa 6a wzięła udział w spotkaniu autorskim z pisarką, panią Katarzyną Majgier.

Spotkanie odbyło się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. 

Katarzyna Majgier jest autorką wielu znanych i nagrodzonych  książek dla dzieci i nastolatków,  tj. ,,Misiek, co ty opowiadasz?", ,,Amelka" ,  ,,Gdybym była czekoladą", ,,Duch z Niewiadomic". 

W czasie spotkania pisarka prezentowała zgromadzonym swoje książki, opowiadała o swoim życiu i karierze pisarskiej. Odpowiadała również na pytania uczestników spotkania. Na koniec podpisywała książki, dawała swoje autografy i pozowała do zdjęć. 

Spotkanie było bardzo pouczające, miłe i ciekawe. 

Światowy Dzień Poezji w bibliotece szkolnej!

 

Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO na Konferencji Generalnej w listopadzie 1998 roku. Inauguracyjne obchody tego święta odbyły się w Paryżu.  W Polsce Światowy Dzień Poezji  obchodzony jest od 2001 roku. Instytucje związane z książką organizują w tym dniu spotkania z poetami, imprezy kulturalne, prezentacje młodych talentów. Ponieważ  Światowy Dzień Poezji przypada 21 marca jest to też okazja do radosnego powitania  wiosny. Nasza szkolna biblioteka, w tym roku  powitała wiosnę   w poetyckim nastroju. We wtorek - 21 marca 2017 roku, spotkali się w niej miłośnicy poezji. Na wspólne czytanie wierszy, nie tylko o tematyce wiosennej, znanych polskich poetów - J. Tuwima,   J. Brzechwy  i  W. Chotomskiej,  przybyły dzieci ze świetlicy szkolnej oraz najstarsza grupa z Publicznego Przedszkola  nr 8 ,,Ekoludki" wraz ze swoją wychowawczynią, p. Edytą Maścidło-Sączawą. Dzieci wykazały się dużą znajomością wierszy, szczególnie J. Tuwima. Chętnie  recytowały je  z pamięci.Okazało się, że zwolenników poezji  wśród naszych czytelników jest sporo, gdyż tego dnia dużo osób wypożyczyło do domu wiersze autorów wybranych przez siebie lub polecanych przez panią bibliotekarkę. Mamy nadzieję, że wspólne czytanie poezji połączy wszystkich miłośników poezji również za rok.


 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

W dniach 10 i 13 marca 2017 roku uczniowie klasy 1a i 1b zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej.

Głównym celem uroczystości było przypomnienie najmłodszym uczniom  o potrzebie korzystania z biblioteki i jej zbiorów oraz zachęcenie ich do  nieustannego czytania książek, głównie dla przyjemności.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki, gdyż nasi pierwszoklasiści mogą już od początku roku szkolnego wypożyczać  książki w bibliotece szkolnej.

W czasie spotkania dzieci ,,zdawały egzamin" z wiedzy, którą zdobyły wcześniej, uczestnicząc w zajęciach bibliotecznych. Wykonywały praktyczne zadania - pokonując próbę: mądrości, spostrzegawczości i sprawności. Mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek, znajomością Regulaminu Biblioteki oraz zasad korzystania z księgozbioru. Odpowiadały na zagadki dotyczące bohaterów książek, a na kolorowych ilustracjach rozpoznawały i nazywały postacie ze znanych bajek i baśni. Doskonale wiedziały, dlaczego na każdej książce umieszczona jest pieczątka biblioteki. Na zakończenie nasi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom i zakładkę do książki, wykonaną przez uczniów klas II i III.

Uczniowie, którzy przeczytali najwięcej książek w obrębie swojej klasy, zostali wyróżnieni dodatkowym dyplomem oraz odznaką ,,Wzorowy czytelnik".

Naszą skromną uroczystość uświetnili wierszem i piosenką uczniowie należący do Szkolnego koła Przyjaciół Biblioteki, wprowadzając swoich młodszych kolegów w świat książki.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania książek oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.    

Więcej zdjęć w galerii

 


                                                                                                                                            

Wyniki akcji ,,Na ferie z książką"

W okresie od 9 do 14 stycznia 2017 roku biblioteka szkolna zorganizowała i przeprowadziła 2 edycję akcji czytelniczej pod hasłem "Na ferie z książką". W tym czasie chętni uczniowie na czas ferii zimowych mogli wypożyczyć do domu większą ilość książek niż zwykle.

Oto  wyniki:

 

Klasa

Liczba wypożyczonych książek

Średnia na ucznia

Miejsce w kategorii -kl. I-III, kl. IV-VI

1a

29

1,38

5

1b

24

1,26

7

2a

41

1,70

4

2b

40

1,73

3

2c

60

2,72

1

2c

25

1,13

8

3a

50

2,0

2

3b

19

0,90

9

3c

33

1,37

6

4a

20

0,83

5

4b

52

2,16

1

4c

23

1,0

4

5a

51

1,82

2

5b

26

1,0

4

6a

9

0,45

8

6b

17

0,77

6

6c

26

1,18

3

6d

15

0,68

7

 


 

Wyniki czytelnictwa w I okresie roku szkolnego 2016/2017

 

Klasa

Liczba przeczytanych książek

Liczba przeczytanych książek na 1 ucznia w klasie

Miejsce(kategoria: klasy I-III i klasy IV -VI)

1a

171

8,1

9

1b

218

11,5

6

2a

442

18,5

3

2b

374

16,3

4

2c

544

24,8

1

2d

222

10,1

8

3a

469

18,8

2

3b

240

11,4

7

3c

284

11,8

5

4a

182

7,6

7

4b

214

8,9

3

4c

182

7,9

6

5a

282

10,1

2

5b

263

10,1

2

6a

116

5,8

8

6b

232

10,5

1

6c

180

8,2

5

6d

187

8,5

4

W I okresie roku szkolnego 2016/2017 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 412 uczniów oraz nauczyciele i pozostali pracownicy Zespołu.

Łącznie uczniowie wypożyczyli 4802 książki.

Średnia wypożyczeń dziennie - 80 książek.

Średnia wypożyczeń na 1 ucznia w szkole - 11,6.

Uczniowie klas: I-III wypożyczyli 2964 książki, osiągając średnią na ucznia - 14,7.

Uczniowie klas IV-VI wypożyczyli 1838 książek, średnia wypożyczeń na 1 ucznia w tych klasach wyniosła - 8,7.

Wypożyczalnię odwiedziło 4421 czytelników.

Średnia dzienna odwiedzin to 73,7 osób.

Z czytelni skorzystało 1057 uczniów - średnio  dziennie 17,6.

Wyniki czytelnictwa w bieżącym roku szkolnym są o wiele wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, mimo, że rok temu w szkole uczyło się o 25 uczniów więcej.

Dla porównania - obecni uczniowie wypożyczyli o 1222 książki więcej, wzrosła też średnia wypożyczeń na 1 ucznia w szkole i poprawiło się czytelnictwo w klasach starszych.

Jest to niewątpliwie Wasza zasługa Drodzy Czytelnicy oraz Waszych Nauczycieli i Rodziców, którzy  nieustannie zachęcali Was do czytania i sięgania po ciekawe książki.

Bardzo Wam gratuluję!

Grażyna Kadłuczka - nauczyciel bibliotekarz

 


 

"Duży czyta małemu"

 

W październiku rozpoczęliśmy akcję czytelniczą mającą na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz motywowanie uczniów do czytania pod hasłem "Duży czyta małemu". Uczniowie ze Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza czytają nowości książkowe zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa swoim młodszym kolegom. Akcja głośnego czytania będzie kontynuowana przez cały rok szkolny - 1 raz  w miesiącu w każdej klasie młodszej i w świetlicy szkolnej.

 


 

 Czy każdy może zostać świętym?

 

Z okazji obchodów Dnia Papieża Jana Pawła II, polskiego święta, ustanowionego przez Sejm w hołdzie papieżowi - Polakowi, w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia czytelnicze z udziałem pierwszoklasistów na temat ,,Czy każdy może zostać świętym?". Spotkanie poprowadził ks. Bartłomiej Koszyk we współpracy z p. Grażyną Kadłuczką. Uczniowie obejrzeli gazetę poświęconą życiu papieża i jego twórczości literackiej. Poznali również książki o Janie Pawle II, jakie zgromadziła biblioteka szkolna. Zostali zachęceni do wypożyczenia i  przeczytania wspólnie z rodzicami, szczególnie tych , które są przeznaczone dla czytelników w ich wieku. W dalszej części zajęć układali puzzle oraz obejrzeli film o polskim świętym. Następnie ks. Bartłomiej w oparciu o głośno czytaną książkę ,,Jak mały Lolek został papieżem "-  przybliżył dzieciom sylwetkę świętego. W nagrodę za aktywny udział w zajęciach, każdy uczeń otrzymał od p. bibliotekarki kolorowankę, przedstawiającą Jana Pawła II czytającego książkę razem z dziećmi  oraz gorące zaproszenie do lektury książek nie tylko o papieżu. Zajęcia były bardzo udane i podobały się małym czytelnikom.  

 


 

Biblioteka na Was czeka!

 

W jesienne przedpołudnie, 19 października bieżącego roku, bibliotekę szkolną odwiedzili pierwszoklasiści z naszej szkoły. Prowadząca zajęcia, p. G. Kadłuczka, zapoznała uczniów z biblioteką szkolną oraz z jej zbiorami przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych. Dzieci obejrzały wystawkę z książkami dla pierwszoklasistów. Poznały zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni. Zostały przygotowane do samodzielnego wyboru książek oraz wdrożone do ich szanowania. Nauczyły się wierszyka o poszanowaniu książek. Pod koniec zajęć uczniowie wypożyczyli sobie pierwsze książki, a  p. bibliotekarka ogłosiła konkurs plastyczny pod hasłem ,,Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej". Na pamiątkę spotkania nowi czytelnicy otrzymali w upominku kolorowe zakładki do książki. 


 

 

Jesienny garniec wspaniałości dla sympatycznego Puchatka!

 

18 października klasa 2b pod opieką p. G. Kadłuczki i p. D. Janiszewskiej wybrała się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Dzieci uczestniczyły w zajęciach czytelniczych z okazji 90 urodzin  Kubusia Puchatka. Poznały historię książki A.A. Milne pod tytułem ,,Kubuś Puchatek", wymieniały przyjaciół dostojnego solenizanta. Następnie prowadząca przeczytała przybyłym książkę pt. ,,Niezawodny przyjaciel" . Odgadywały też zagadki jesienne, które były zapisane na kolorowych liściach. Bawiły się w  przyklejanie ogona Kłapouchemu. Na zakończenie zajęć wykonywały pracę plastyczną - jesienny garniec wspaniałości dla sympatycznego Puchatka. Ukochany miś najmłodszych czytelników dostał w prezencie urodzinowym mnóstwo jesiennych pyszności, nie tylko miodek. Zajęcia były bardzo ciekawe i podobały się dzieciom.

 


 


 

ZOO PANA BRZECHWY

 

W dniu 10 października 2016 roku klasa 1a pod opieką p. E. Seroki i p. G. Kadłuczki wybrała się z wizytą do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie z siedzibą przy ul. J. Słowackiego. Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z jej księgozbiorem oraz poznały zasady korzystania z biblioteki. Następnie wzięły udział w zajęciach na temat ,,ZOO PANA BRZECHWY". W ramach zajęć obejrzały prezentację multimedialną o J. Brzechwie, odgadywały zagadki, których rozwiązaniem były tytuły znanych wierszy jego autorstwa. Następnie obejrzały fragmenty filmów tj. Kaczka Dziwaczka i Akademia Pana Kleksa. Później uczestniczyły w zajęciach plastycznych. Wspólnie wykonywały pracę na temat ,,ZOO PANA BRZECHWY". Od gotowych szablonów odrysowywały postacie zwierząt - bohaterów wierszy, następnie je kolorowały i dorysowywały brakujące elementy oraz otoczenie dla zwierząt.. Piękną, kolorową pracę uczniowie otrzymali na pamiątkę i przywieźli ją do szkoły. Ozdobiła ona gazetkę klasową.

 

 


 

,,Jak niedźwiedź Wojtek został żołnierzem Armii generała Andersa"

 

28 września 2016 roku uczniowie klasy 4a i 4b uczestniczyli w zajęciach czytelniczych na temat ,,Jak niedźwiedź Wojtek został żołnierzem Armii generała Andersa".  Zajęcia odbyły się w czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie.

W oparciu o książkę Ł. Wierzbickiego ,,Dziadek i niedźwiadek" dzieci poznały niesamowitą historię misia Wojtka, towarzysza broni żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, nawiązującą do autentycznych wydarzeń z okresu II wojny światowej.

W trakcie zajęć prowadząca czytała uczniom wybrane fragmenty książki, a na dużym ekranie wyświetlała zdjęcia małego i dorosłego misia, ilustracje z książki oraz mapy. Uczniowie obejrzeli też archiwalny filmik o bitwie o Monte Cassino oraz filmiki z udziałem niedźwiedzia.

Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały eksponaty, obejmujące elementy żołnierskiego wyposażenia z czasów II wojny światowej - wojenną maskę przeciwgazową, elementarz z tego okresu oraz  rysunki i portrety misia w towarzystwie żołnierzy.

Promując czytelnictwo wśród dzieci, prowadząca, p. Joanna Kawiorska zaprezentowała zgromadzonym wszystkie książki napisane przez Łukasza Wierzbickiego. Gorąco zachęcała zainteresowanych do ich przeczytania.


 

Uczestniczymy w ,,Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa"

 

WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY

 

W październiku nasza szkoła przystąpi do realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa". Głównym celem podjętych przez nauczycieli działań jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz  rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają znaczący wpływ czytania na wspieranie tego procesu. Zadaniem szkoły jest wytworzenie silnej motywacji do lektury, uczynienie lektury książki zajęciem atrakcyjnym i przyciągającym w taki sposób, aby książka zaspokajała różnorodne potrzeby i pragnienia dziecka, zarówno intelektualne jak i emocjonalne. Trzeba tu wyraźnie podkreślić, że wychowanie do lektury nie należy wyłącznie do zadań szkoły. Wymaga ono powszechnego zainteresowania. Musi się odwoływać również do zaangażowania rodziców i różnych pozaszkolnych instytucji oświatowych. Wszyscy bowiem  chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych , dobrych    i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób - czytajmy dzieciom i zachęcajmy je do czytania!. Joanna Papuzińska w książce pt. ,,Czytanie domowe" wskazuje na  rolę domu w wychowaniu do czytelnictwa. Pisze, że nawyk kontaktu z książką jest pewnym posagiem intelektualnym, który dziecko wynosi z domu. Decyduje nie tylko o jego wiedzy, ale również o pewnych właściwościach charakteru, preferowanych wartościach i postawach. Każde dziecko bez względu na wiek powinno mieć codzienny kontakt z książką, a obok każdego dziecka powinien być dorosły, który poczyta mu w ciągu dnia lub przed snem. Wystarczy od drugiego, trzeciego roku życia dziecka , codziennie czytać mu jakąś baśń, opowiadanie czy wiersz, aby wyrobić w dziecku potrzebę lektury i to na całe życie. Nawet najciekawszy program telewizyjny nie zastąpi tego, co może  rozegrać się w wyobraźni dziecka pod wpływem ciekawej lektury. Bardzo istotne jest również, aby dziecko miało okazję często obserwować czytających rodziców, pochłoniętych lekturą.Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka. Znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowania, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.    

 

Zalety  książki:

 

1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.

 

2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.

 

3.  Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.

 

4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.

 

5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas  umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.

 

6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

 

7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.

 

8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.

 

9. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.

 

10. Książka pomaga nam zrozumieć innych.

 

11. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym.

 

Umberto Eco powiedział:  ,,Kto czyta książki, żyje podwójnie". Jeżeli nie chcemy, aby nasze dzieci żyły w jednowymiarowym świecie pozbawionym prawdziwych emocji, zróbmy wszystko, by polubiły literaturę i sięgały po książkę w sposób spontaniczny, pozbawiony presji i przymusu.

 

Opracowała: Grażyna Kadłuczka

Bibliografia

J. Papuzińska, Czytanie domowe

D. Grabowska, Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

 


 

 REGULAMIN KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW,  MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH ORAZ  ĆWICZEŃ  W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM NR 2 W RZESZOWIE W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

 

 

 

Rozdział I

Postanowienia ogólne

 

 1. Niniejszy regulamin reguluje:
   a) zasady związane z wypożyczaniem i zapewnianiem uczniom dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych oraz  ćwiczeń,
  b) tryb przyjęcia podręczników na stan szkoły,

 

c) postępowanie w przypadku zgubienia lub zniszczenia podręczników lub materiałów edukacyjnych.

 

Rozdział II

Zadania biblioteki  szkolnej

 

 1. Biblioteka nieodpłatnie:
  a) wypożycza uczniom podręczniki i materiały edukacyjne,
  b) przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu.
 2. Dołączone do podręczników płyty CD stanowią integralną część podręczników i należy je zwrócić wraz z podręcznikiem. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością zwrotu kosztów całego podręcznika.

 

Rozdział III

Przyjęcie podręczników na stan szkoły

 

 1. Podręczniki i materiały edukacyjne  przekazane szkole w ramach dotacji zostają wpisane na stan biblioteki i stanowią własność szkoły.
 2. Podręczniki i materiały edukacyjne przekazane szkole w ramach dotacji będą  użytkowane przez co najmniej trzy lata.

 

Rozdział IV

Udostępnianie zbiorów

 

§1.

 1. Do wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych uprawnieni są wszyscy uczniowie szkoły zgodnie z ustawą z dn. 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw Dz. U. z 2014 r. poz.811.
 2. Uczniowie korzystający ze zbiorów biblioteki podlegają rejestracji na podstawie dostarczonych list zgodnych z listą klasy zamieszczoną w dzienniku lekcyjnym.

 

§2.

 1. Wypożyczanie odbywa się na początku każdego roku szkolnego.
 2. Uczniowie przychodzą do biblioteki całym zespołem klasowym wraz z wychowawcą, podczas zajęć edukacyjnych wypożyczając  podręczniki.
 3. W przypadku zmiany szkoły, wychowawca ma prawo zażądać zwrotu wypożyczonych materiałów przed upływem ustalonego terminu.

 


Rozdział V

Odpowiedzialność za udostępnione podręczniki

 

§1

Obowiązki ucznia związane z wypożyczeniem

 

 1. Przez cały okres użytkowania podręczników uczeń dba o właściwe zabezpieczenie książki przed zniszczeniem.
 2. Uczeń ma obowiązek na bieżąco dokonywać drobnych napraw.
 3. Zabrania się dokonywania jakichkolwiek wpisów i notatek w podręcznikach i   w materiałach edukacyjnych.
 4. Dopuszcza się używanie ołówka w celu zaznaczenia ( np. pracy domowej).
 5. Przed upływem terminu zwrotu, uczeń powinien przygotować podręczniki i materiały edukacyjne do zwrotu tj. wymazać wpisy dokonane ołówkiem, podkleić rozdarte kartki itp.,  a następnie oddać je wychowawcy .
 6. Po zebraniu kompletu podręczników wychowawca przekazuje je zgodnie  z listą do biblioteki.

 

§2

Zakres odpowiedzialności

 

 1. Uczeń ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia lub zniszczenie wypożyczonych podręczników i materiałów edukacyjnych, nieujawnionych w chwili wypożyczenia.
 2. W przypadku zniszczenia lub zagubienia podręcznika lub materiału edukacyjnego, rodzic (opiekun prawny ucznia) ponosi odpowiedzialność materialną.                                                                                                           

 

Rozdział VI

Postanowienia końcowe

 

 1. Uczniowie i rodzice zobowiązani są do zapoznania się z treścią niniejszego regulaminu i stosowania się do zawartych w nim postanowień.
 2. Organem uprawnionym do zmiany regulaminu jest Rada Pedagogiczna.
 3. Decyzje w kwestiach udostępniania podręczników i materiałów edukacyjnych, które nie zostały ujęte  w niniejszym regulaminie podejmuje dyrektor szkoły.
 4. Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2016 r.

 

 

Podstawa Prawna:

 

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw Dz. U. z 2014 r. poz.811.


 

ROK  SZKOLNY 2015/2016

 

Regulamin korzystania przez uczniów z bezpłatnych podręczników, materiałów edukacyjnych oraz ćwiczeń.

 

 

1.Regulamin powstał w celu zapewnienia co najmniej trzyletniego okresu używania podręczników.

2. Jest on integralną częścią Regulaminu Korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

3.Podręczniki, w tym podręczniki do zajęć edukacyjnych  z języka angielskiego wzbogacone 2 płytami CD i materiały edukacyjne,  są własnością organu prowadzącego szkołę i znajdują się w zasobach biblioteki szkolnej.

4. Wszystkie podręczniki są wypożyczane(użyczane) uczniom szkoły na okres danego roku szkolnego. Natomiast materiały edukacyjne oraz ćwiczenia stanowią własność ucznia i nie podlegają zwrotowi.

5. Wypożyczenia(użyczenia) podręczników dokonuje nauczyciel-bibliotekarz biblioteki szkolnej na podstawie imiennej listy uczniów. Protokoły przekazania uczniom podręczników i ćwiczeń podpisują rodzice(prawni opiekunowie) uczniów.

6. Podręczniki na dany rok szkolny są wypożyczane(użyczane) w czasie uzgodnionym z wychowawcą klasy lub nauczycielem danego przedmiotu.

7.Podręczniki podlegają zwrotowi do biblioteki szkolnej w przypadku, gdy uczeń z różnych powodów zostaje wykreślony z księgi ewidencji uczniów szkoły.

8. Po zakończeniu rocznych zajęć dydaktycznych uczniowie zwracają podręczniki do biblioteki szkolnej wraz z dołączonymi do nich  płytami (j. angielski) .Ich zwrot następuje w ostatnim tygodniu nauki w danym roku szkolnym. Uczniowie przystępujący do egzaminów klasyfikacyjnych lub poprawkowych zwracają podręczniki nie później niż do końca sierpnia danego roku.

9. W przypadku zgubienia podręcznika, znacznego zużycia bądź jego zniszczenia, rodzice są zobowiązani do zwrotu kosztów zakupu nowego podręcznika(szczegółowe informacje w bibliotece szkolnej i sekretariacie szkoły).

10. Powyższego przepisu nie stosuje się w przypadku zwrotu podręcznika po jego trzyletnim użytkowaniu.

11. Uczniowie są zobowiązani do używania podręcznika zgodnie z jego przeznaczeniem, do zachowania troski o jego walor użytkowy i estetyczny, do chronienia go przed zniszczeniem, bądź zagubieniem.

12. Każdy podręcznik należy oprawić, podpisać w stosownym miejscu i dbać o niego.

 


 

Podsumowanie czytelnictwa uczniów w II okresie roku szkolnego 2015/2016.

W II okresie roku szkolnego 2015/2016 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 436 uczniów (100% wszystkich uczniów w szkole) oraz nauczyciele i pozostali pracownicy Zespołu.

Łącznie  uczniowie wypożyczyli 2083 książek.

Średnia wypożyczeń dziennie – 48,4.

Średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole – 4,77                           

Uczniowie klas I-III wypożyczyli 1279 książek, osiągając średnią na ucznia 5,6.

Uczniowie klas IV-VI wypożyczyli 804 książki, średnia wypożyczeń na jednego ucznia w tych klasach wyniosła –3,9.                               

Wypożyczalnię odwiedziło 2417 czytelników. Średnia dzienna odwiedzin to 56,2 osoby. 

Z czytelni skorzystało 664 czytelników – dziennie 15,4 osoby.

Serdecznie gratuluję Wszystkim Moim Czytelnikom wyników w czytaniu. Zapraszam do naszej  biblioteki już w nowym roku szkolnym. Czekają tu na Was nowe, bardzo ciekawe książki!!! Tymczasem życzę Wszystkim słonecznych i radosnych wakacji!

Grażyna Kadłuczka


 

Rok Szkolny 2015/2016

Aktywność czytelnicza uczniów poszczególnych klas:

 

KLASA

MIESIĄCE

 

 

 

 

 

 

IX

 

 

X

 

 

XI

 

 

XII

 

 

I

 

 

II

 

 

III

 

 

IV

 

 

V

 

 

VI

 

Razem

MIEJSCE

kryterium

Ilość wypoż. książek na  1 ucznia

I A

0

30

51

36

44

44

41

45

36

12

339

14,1

6

I B

6

39

46

46

73

54

34

30

27

3

358

14,9

4

IC

0

40

58

34

56

51

30

62

23

4

358

15,5

3

I D

0

0

53

20

31

35

15

33

32

2

221

11,0

10

II A

58

31

40

27

48

39

22

26

10

1

302

12,0

8

II B

33

23

34

30

33

49

15

21

15

1

254

11,5

9

II C

71

63

76

47

59

53

31

59

38

0

497

19,8

1

III A

71

48

65

64

56

47

18

33

12

0

414

18,8

2

III B

57

56

32

34

75

16

11

37

23

0

341

14,8

5

III C

33

47

18

44

55

32

15

12

30

0

286

13,6

7

IV A

40

33

46

33

54

27

46

35

19

0

333

12,8

3

IV B

54

43

56

51

60

34

32

30

14

1

375

14,4

2

V A

21

1

44

18

20

6

1

39

27

0

177

8,4

7

V B

30

48

69

55

54

6

16

68

38

1

385

17,5

1

V C

25

20

37

19

31

29

40

28

27

0

256

11,6

4

V D

29

3

25

27

4

25

15

4

1

0

133

6,3

8

VI A

26

17

51

42

21

18

10

25

15

0

225

8,6

6

VI B

22

17

46

37

37

10

8

41

18

1

237

9,8

5

VI C

23

35

17

18

30

2

12

9

26

0

172

8,6

6

 

 

 


 

 

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania Mistrz głośnego czytania”

 

 

W dniu 16 maja 2016 roku w naszej bibliotece odbyła się ósma edycja  szkolnego konkursu  pięknego czytania.

 

Tegoroczny konkurs poświęcony był Henrykowi Sienkiewiczowi w związku z trwającym Rokiem Henryka  Sienkiewicza . Adresatami przedsięwzięcia byli chętni i pięknie  czytający uczniowie z klas 1-6. Inicjatywa podjęta przez nauczycielkę biblioteki : Grażynę Kadłuczkę miała na celu budzenie zainteresowania literaturą piękną u najmłodszych, promowanie czytelnictwa oraz rozwijanie umiejętności pięknego czytania.

 

W konkursie  wzięło udział 13uczniów.

 

Komisja konkursowa w składzie:

 

- Agnieszka Wolska – nauczyciel j. polskiego,

 

- Anna Czarny – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej,

 

- Grażyna Kadłuczka –nauczyciel biblioteki szkolnej,

 

wyłoniła następujących laureatów:

 

I miejsce – Karolina Kawa – kl.3b

 

                   Emilia Borcz – kl.5c

 

II miejsce – Emilia Głowacka – kl.3a

 

III miejsce – Oliwia Kościółek – kl.5b

 

                      Piotr Tytuła – kl.6a

 

Ocenie  podlegała: płynność i bezbłędność czytania, dykcja  oraz interpretacja czytanego tekstu.

 

Zdobywcy najwyższych miejsc reprezentowali  naszą szkołę   w Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania „Poczytam Ci”, który odbył się 20.05.2016.  w SP Nr1 w Rzeszowie.

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

G. Kadłuczka

 


 

 

Pasowanie na czytelnika Biblioteki Szkolnej

 

Dnia 20, 21 i 22 kwietnia 2016 roku w bibliotece szkolnej odbyło się Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej.

Najmłodsi uczniowie klas:1a, 1b, 1c i 1d naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej.

W trakcie spotkania dzieci wykonywały liczne zadania przygotowane przez p. bibliotekarkę. Pokonując próbę mądrości, próbę spostrzegawczości oraz próbę sprawności, mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek i znajomości regulaminu biblioteki. Przypomniały sobie także zasady wypożyczania książek.

Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki .

Potem wszyscy zostali pasowani na czytelnika.

Na pamiątkę tego wydarzenia, każde dziecko otrzymało zakładkę do książki oraz okolicznościowy dyplom, ufundowany przez Radę Rodziców.

Najlepsi czytelnicy w obrębie każdej klasy, za najwyższe wyniki w czytelnictwie zostali wyróżnieni i  nagrodzeni. Otrzymali w upominku piękne książki oraz znaczki okolicznościowe z napisem  „Najlepszy czytelnik” oraz  „Wzorowy czytelnik”.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Tego im życzymy z całego serca! Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w galerii, na stronie internetowej szkoły.


 

Spotkanie autorskie z Rafałem Witkiem

21 kwietnia 2016 rok

 

W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, uczniowie klasy 3a i 3c pod opieką swoich wychowawczyń i nauczyciela biblioteki, udali się  do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ulicy J. Słowackiego.

Odbyło się tam spotkanie z p. Rafałem Witkiem - autorem licznych powieści, opowiadań, wierszy oraz słuchowisk radiowych, laureatem wielu prestiżowych nagród w dziedzinie literatury.

Autor zaprezentował uczestnikom spotkania swoje książki, a następnie zaprosił do wspólnej zabawy z zagadkami i „zwierzakami”, które przywiózł ze sobą w tajemniczej walizce. Dzieci losowały zagadki i zadania, na które odpowiadały z wielką ochotą. Z dużym zaangażowaniem wspólnie tworzyły historię o Alicji i magicznym kapeluszu. Uczestniczyły w zawodach szybkiego czytania wiersza. Poparły pomysł pisarza na zmianę regulaminu obowiązującego na placach zabaw. Zdecydowanie opowiedziały się za późniejszym rozpoczynaniem lekcji w szkole.

Pod koniec spotkania odbyła się konferencja prasowa. Dzieci zadawały autorowi pytania. Ciekawe  były jak długo autor pisze książkę, jaka nagroda była dla niego najważniejsza, kiedy odkrył w sobie talent do pisania, jak długo współpracuje z czasopismem ,,Świerszczyk"?

Na zakończenie , młodzi czytelnicy mieli okazję otrzymać od p. R. Witka autograf w zakupionej książce i nawet na ręce.

Spotkanie było bardzo udane i na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci.


 

Rok Szkolny 2015/2016

Aktywność czytelnicza uczniów poszczególnych klas w I okresie:

Klasa

Ilość przeczytanych książek

Ilość przeczytanych książek na 1 ucznia w klasie

Miejsce

I A

161

6,7

7

I B

210

8,7

5

I C

188

8,1

6

I D

104

5,2

9

II A

204

8,1

6

II B

153

6,6

8

II C

316

12,6

2

III A

304

13,8

1

III B

254

11,0

3

III C

197

9,3

4

IV A

206

7,9

3

IV B

264

10,1

2

V A

104

5,2

7

V B

256

11,6

1

V C

132

6,0

6

V D

88

4,1

8

VI A

157

6,0

6

VI B

159

6,6

4

VI C

123

6,1

5

 

 

W I okresie roku szkolnego 2015/2016 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 437 uczniów (100% wszystkich uczniów w szkole) oraz nauczyciele i pozostali pracownicy Zespołu.

Łącznie  uczniowie wypożyczyli 3580 książek.

Średnia wypożyczeń dziennie – 49,7.                                                           

Średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole – 8,19.                           

Uczniowie klas I-III wypożyczyli 2091 książek, osiągając średnią na ucznia 9,09.

Uczniowie klas IV-VI wypożyczyli 1489 książek, średnia wypożyczeń  na jednego ucznia w  tych klasach wyniosła – 7,19.

Wypożyczalnię odwiedziło 3675 czytelników.

Średnia dzienna odwiedzin to 51,0 osoby.Z czytelni skorzystało 1286 czytelników – dziennie 17,8 osób.

Serdecznie gratuluję Wszystkim Moim Czytelnikom wyników w czytaniu. Zapraszam do naszej  biblioteki. Czekają tu na Was nowe, bardzo ciekawe książki!!!

Grażyna Kadłuczka

 


 

 

BOŻONARODZENIOWE WARSZTATY

W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 

18 grudnia 2015 r. w bibliotece szkolnej odbyły się świąteczne warsztaty literacko-plastyczne dla uczniów z klas IV-VI. Spotkanie poprowadziła zaprzyjaźniona z naszą szkołą Pani Stanisława Bełch - autorka książek dla najmłodszych czytelników.

Prowadząca zaprezentowała uczniom wiersze oraz opowiadanie własnego autorstwa pt. "Opowieść wigilijna". Odnosząc się do wysłuchanych tekstów i własnych doświadczeń, uczniowie dyskutowali o bożonarodzeniowych zwyczajach i tradycjach panujących w ich domach.

Podczas spotkania, przy akompaniamencie kolęd, dzieci wykonywały świąteczne gwiazdki, którymi ozdobiły biblioteczną choinkę.

Świąteczny charakter warsztatów tworzył niecodzienny wystrój biblioteki, podniosła atmosfera i życzenia płynące prosto z serc. 

 

 


 

"Moi ulubieni bohaterowie z bajek"

9 listopada 2015r. czterolatki z Przedszkola Nr 8 w Rzeszowie odwiedziły naszą bibliotekę szkolną. Wizyta zbiegła się z obchodami Światowego Dnia Postaci z Bajek. Dzieci wzięły udział w zajęciach „Moi ulubieni bohaterowie z bajek”. Doskonale radziły sobie z rozwiązywaniem zagadek, świetnie rozpoznały postacie bajkowe przedstawione na kolorowych ilustracjach. Z ochotą układały bajkowe puzzle. Wykazały się dużą wiedzą ze znajomości bajek.

Na zakończenie poznały bajkę autorstwa W. Drabika pt. „Łakomczucha ”, na podstawie, której przypomniały i utrwaliły sobie, jak należy dbać o zdrowie.

 


 

 

„Ekopakazamykamy obieg surowców

 

W ramach trwającego Tygodnia Edukacji Globalnej dzieci z klasy 3b uczestniczyły w warsztatach ekologicznych „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”  realizowanych przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie.

Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie nazwy drzew rosnących w Polsce, poszerzyli swoją wiedzę na temat ich roli i znaczenia w życiu człowieka oraz w przyrodzie.

Dowiedzieli się też, jak można zużyty materiał z drewna wykorzystać ponownie.

Ponadto uczestniczyli w ciekawych grach i zabawach z użyciem rekwizytów wykonanych z drewna. Była to wspaniała i niezapomniana lekcja przyrody w bibliotece.

 


 

 

 


 

Wizyta trzecioklasistów w Bibliotece Publicznej przy ulicy A. Fredry w Rzeszowie

 

Z okazji obchodzącego w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych,  klasa 3a odwiedziła zaprzyjaźnioną z naszą szkołą, Bibliotekę Publiczną przy ul. A. Fredry w Rzeszowie.

Dzieci zwiedziły bibliotekę. Prowadząca spotkanie, p. Jolanta Garbarczyk pokazała młodym czytelnikom , w jaki sposób udostępnia wypożyczającym książki i zaprezentowała księgozbiór biblioteki. Następnie dzieci rozmawiały z prowadzącą na temat konieczności czytania książek i czytały głośno fragmenty ulubionych utworów.

 


 


 

„Wędrujące Dobranocki”

22 września 2015 roku uczniowie klasy 2a i 2b uczestniczyli w zajęciach czytelniczo-filmowych, które odbyły się w WiMBP w Rzeszowie przy ul. J.Słowackiego. Spotkanie poprowadziła pani Aleksandra Walus z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Drugoklasiści  zwiedzili bibliotekę, poznali jej zbiory oraz sposób udostępniania książek metodą elektroniczną. Dowiedzieli się również, jak można  zostać czytelnikiem tej biblioteki.

W czasie zajęć poznali mnóstwo ciekawostek o pszczołach, obejrzeli prezentację dotyczącą życia pszczół. Spotkali się z sympatyczną Pszczółką Mają i jej przyjaciółmi.

 

Więcej zdjęć można obejrzeć na stronie internetowej szkoły, w zakładce galeria.

 


 

ROK  SZKOLNY 2014/2015

 

 

Podsumowanie czytelnictwa uczniów w II okresie roku szkolnego 2014/ 2015.

W II okresie roku szkolnego 2014/2015 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 408 uczniów (100% wszystkich uczniów w szkole) oraz nauczyciele i pozostali pracownicy Zespołu.

Łącznie  uczniowie wypożyczyli 2608 książek.

Średnia wypożyczeń dziennie – 44,2.

Średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole – 6,39.                           

Uczniowie klas I-III wypożyczyli 1483 książki, osiągając średnią na ucznia 7,97.

Uczniowie klas IV-VI wypożyczyli 1125 książek, średnia wypożyczeń na jednego ucznia w  tych klasach wyniosła – 5,06.                               

Wypożyczalnię odwiedziło 2701 czytelników. Średnia dzienna odwiedzin to 45,77 osoby. 

Z czytelni skorzystało 961 czytelników – dziennie 16,3 osoby.

Serdecznie gratuluję Wszystkim Moim Czytelnikom wyników w czytaniu. Zapraszam do naszej  biblioteki już w nowym roku szkolnym. Czekają tu na Was nowe, bardzo ciekawe książki!!! Tymczasem życzę Wszystkim słonecznych i radosnych wakacji! Cool

Grażyna Kadłuczka

 


 

Rok Szkolny 2014/2015

Aktywność czytelnicza uczniów poszczególnych klas:

 

KLASA

MIESIĄCE

 

 

 

 

 

 

IX

 

 

X

 

 

XI

 

 

XII

 

 

I

 

 

II

 

 

III

 

 

IV

 

 

V

 

 

VI

 

Razem

MIEJSCE :

kryterium

Ilość wypoż. książek na  1 ucznia

I A

1

94

64

35

48

28

46

28

33

6

383

20,15

3

I B

38

22

19

7

8

8

56

  22

33

13

226

12,55

9

IC

3

76

40

20

29

14

43

50

50

17

342

18,00

6

I D

0

44

32

32

39

24

25

24

13

8

241

15,06

8

II A

119

124

90

49

114

37

63

66

70

21

753

31,37

2

II B

34

77

44

26

53

17

31

32

83

37

434

19,72

5

II C

49

82

115

92

116

33

70

37

42

11

647

32,35

1

III A

47

55

79

46

49

28

29

26

18

13

390

16,25

7

III B

89

48

56

37

72

35

39

36

64

4

480

20,00

4

IVA

9

53

18

6

25

25

44

28

20

11

239

11.95

4

IV B

30

18

29

43

53

44

82

79

62

24

464

22,09

1

IV C

7

33

48

10

28

22

33

27

7

2

217

9,86

6

IV D

16

17

42

4

24

17

28

21

7

4

180

10,00

5

V A

84

49

52

34

48

34

41

54

6

7

409

15,73

2

V  B

34

19

32

26

30

22

15

24

15

9

226

9,41

7

V C

32

29

39

12

25

22

22

21

33

6

241

12,68

3

VI A

33

25

30

23

37

24

20

14

12

7

225

9,78

8

VI B

14

14

34

29

43

2

19

28

12

5

200

7,40

10

VI C

26

26

28

3

23

12

19

21

10

2

170

7,72

9

 

 

 

 


 

Nasza biblioteka szkolna przyłączyła się do akcji  Ogólnopolskie Wybory Książek. Jej organizatorem jest  redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, patronat  nad wyborami sprawuje minister edukacji narodowej Joanna  Kluzik-Rostkowska.

W dniach  od 17 do 24 marca 2015 roku w naszej  szkole odbyły się  wybory książek. Chętni wyborcy mieli możliwość oddać swój głos maksymalnie na trzy pozycje, wybrane spośród swoich ulubionych tytułów książek. 273 uczniów, zgodnie z instrukcją na karcie głosowania, podało tytuły najciekawszych książek, przeczytanych w ciągu ostatnich 2 dwóch lat.

Zobaczcie, jak głosowaliście!

 

LP

Tytuł

Autor

Liczba oddanych głosów

1

Opowieści z  Narnii

C. Lewis

47

2

Smerfy

Peyo

27

3

Dzieci Pana Astronoma

W. Chotomska

23

4

Koszmarny Karolek

F. Simon

21

5

Seria „Zaopiekuj się mną”

Chłopcy z Placu Broni

H. Webb

F. Molnar

20

 

6

Harry Potter

Martynka

J.K. Rowling

G. Delahaye

16

7

Pinokio

C. Collodi

15

8

Mikołajek

J. Sempe,   R. Gościnny

13

9

Franklin

P. Bourgeois

11

10

W pustyni i w puszczy

Ania z Zielonego Wzgórza

Pamiętnik Nastolatki

Dziennik Cwaniaczka

H. Sienkiewicz

L. Montgomery

B. Andrzejczuk

J. Kinney

10

11

O psie, który jeździł koleją

Okropny Maciuś

Tajemniczy Ogród

Dziewczynka z zapałkami

R. Pisarski

M. Strękowska –Zaremba

F. Burnett

H. Ch. Andersen

9

12

Akademia Pana Kleksa

Dzieci z Bullerbyn

J. Brzechwa

A. Lindgren

8

13

Zaczarowana Zagroda

Bracia Lwie Serce

Nowe przygody Bolka i Lolka

Seria „Straszna historia”

 1. Cz. Centkiewicz
 2. Lindgren
 3. Wyd. zbiorowe

T. Deary

6

 

 

 

 

14

Przygody Tomka Sawyera

Przygody Koziołka Matołka

Feliks, Net i Nika

W 80 dni dookoła świata

Seria Magic Molly

M. Twain

K. Makuszyński

R. Kosik

J. Verne

H. Webb

3

15

Czarnoksiężnik z Krainy Oz

Dziadek i Niedźwiadek

Piątka z Zakątka

Brzechwa dzieciom

Jak dwie krople wody

Ala MaKota

Magiczne drzewo

Kubuś Puchatek

Władca Pierścieni

Mały Rubi w tarapatach

L. Caroll

Ł.. Wierzbicki

L. Drzewiecka

Jan Brzechwa

M-K. Olsen, A. Olsen

M. Budzyńska

A. Maleszka

A.A. Milne

J.R.R. Tolkien

H. Webb

2

16

Z piaskownicy w świat

G. Kasdepke

1

17

Tomek w Krainie Kangurów

A. Szklarski

1

18

Seria „Czytam sobie”

Różni autorzy

1

19

Ania z Avonlea

L. Mondgomery

1

20

Paddington tu i teraz

M. Bond

1

21

O Taju, Jasiu i rowerku

A. Ungeheuer-Gołąb

1

22

Detektyw Kefirek

M. Strękowska-Zaremba

1

23

Baśniobór

B. Mull

1

24

Czarna owieczka

J. Grabowski

1

25

Czerwony Kapturek

Ch. Perrault

1

26

Jaś i Małgosia

Ch. Perrault

1

27

Co to znaczy?

G. Kasdepke

1

28

Heartland

L. Brooke

1

29

Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu

G. Kasdepke

1

30

Sposób na Alcybiadesa

E. Niziurski

1

31

Historie Kotów

M. Kapelusz?

1

32

Świat Natury-zwierzęta

F. Davies

1

33

Historia Polski

Wyd. zbiorowe

1

34

Kopciuszek

Januszewska?

1

35

Świat Natury - dinozaury

F. Davies

1

36

Alicja w Krainie Czarów

L. Caroll

1

37

Bambi

Gadomska?

1

38

Zapiski Luzaka

L. Peirce

1

39

Jacek, Wacek i Pankracek

M. Jaworczakowa

1

40

Pipi  Pończoszanka

A. Lindgren

1

41

Kot w butach

Ch. Perrault

1

42

Pięciopsiaczki

W. Chotomska

1

43

Hannah Montana

M. Poryes

1

44

Karolcia

M. Kruger

1

45

Wielka wyprawa Ciumków

P. Beręsewicz

1

46

Igrzyska śmierci

B. Suzanne

1

47

Detektyw Kwiatkowski na tropie

J. Banscheurs

1

48

Alladyn

W. Disney

1

49

Asteriks i obeliks

J. Chmielewski

1

50

Seria Zwiadowcy

J. Flanagan

1

51

Celinka i koty

J. Octobre

1

52

Wojownicy, ogień i Lod

E. Hunter

1

53

Bajki polskie

J. Brzechwa

1

54

Zosia z ulicy Kociej

A. Tyszka

1

55

Szarka

E. Nowak

1

56

Kto polubi Trolla?

Z. Stanecka

1

57

Sekret ponurego Zamku

W. Widłak

1

 

 


 

Rok Szkolny 2014/2015

Aktywność czytelnicza uczniów poszczególnych klas w I okresie:

Klasa

Ilość przeczytanych książek

Ilość przeczytanych książek na 1 ucznia w klasie

Miejsce

I A

242

12,7

3

I B

94

5,2

9

I C

168

8,8

8

I D

147

9,1

7

II A

496

19,8

2

II B

234

10,1

6

II C

454

21,6

1

III A

276

11,5

5

III B

302

12,0

4

IV A

111

5,0

7

IV B

173

8,2

2

IV C

126

5,7

6

IV D

103

5,7

6

V A 

267

9,8

1

V B

141

6,1

5

V C

137

7,2

3

VI A

148

6,4

4

VI B

134

4,9

8

VI C

106

4,8

9

 

W I okresie roku szkolnego 2014/2015 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 412 uczniów (100% wszystkich uczniów w szkole) oraz nauczyciele i pozostali pracownicy Zespołu.

Łącznie  uczniowie wypożyczyli 3859 książek.

Średnia wypożyczeń dziennie – 53,6.

Średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole – 9,3.                           

Uczniowie klas I-III wypożyczyli 2413 książek, osiągając średnią na ucznia 12,7.

Uczniowie klas IV-VI wypożyczyli1446 książek, średnia wypożyczeń na jednego ucznia w  tych klasach wyniosła – 6,5.                               

Wypożyczalnię odwiedziło 3772 czytelników. Średnia dzienna odwiedzin to 52,3 osoby. 

Z czytelni skorzystało1705 czytelników – dziennie 23,7 osoby.

Serdecznie gratuluję Wszystkim Moim Czytelnikom wyników w czytaniu. Zapraszam do naszej  biblioteki . Czekają tu na Was nowe, bardzo ciekawe książki!!!

Grażyna Kadłuczka


 

„Tropami detektywa Kefirka, Filipka i Maciusia”.

 

5 listopada  uczniowie klasy 2a i 2b wzięli udział w spotkaniu  z autorką książek dla  dzieci, recenzentką oraz współautorką podręczników dla młodszych klas szkoły podstawowej – panią Małgorzatą Strękowską-Zarembą.

Młodzi czytelnicy bardzo rzetelnie przygotowali się do spotkania, aby później móc  aktywnie w nim uczestniczyć.  W trakcie jego trwania rozwiązywali zagadki o bajkowych bohaterach, brali udział w zabawach literackich oraz w zabawach logopedycznych. Poznali też zabawne  przygody Kefirka, Filipka i Maciusia  - głównych bohaterów prezentowanych przez autorkę fragmentów swoich utworów tj. „Okropny Maciuś… nie chce się zakochać”  oraz „Filipek i szkoła” .

Spotkanie odbywało się w bardzo miłej atmosferze.  Uczestnicy zadawali gościowi pytania dotyczące  jego pracy twórczej, inspiracji literackich i zainteresowań . Nie obyło się bez  tradycyjnych  autografów  i  indywidualnych dedykacji  w książkach. W ramach podziękowania autorce za ciekawe książki  i  spotkanie z czytelnikami,  uczennice klasy 2a –  Emilka Głowacka i Ania Majewska przepięknie wygłosiły  wiersz  autorstwa M. Strękowskiej „D-jak droga”, natomiast uczniowie  z klasy 2b wręczyli autorce  własnoręcznie wykonany  album z ilustracjami do jej książek.

 


 


 

„PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ”

28.10.2014r.  członkowie Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Pawłem Beręsewiczem. Spotkanie  odbywało się w WiMBP przy ul. Słowackiego w Rzeszowie.

Paweł Beręsewicz jest tłumaczem, znanym i lubianym autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz twórcą słowników językowych. Jest także laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. Książki jego autorstwa były nominowane w Konkursie Roku Polskiej Sekcji IBBY. Niektóre z nich znalazły się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Podczas spotkania autor opowiadał czytelnikom o swojej pracy związanej z pisaniem książek i słowników, wyjaśniał jak ważna jest praca tłumacza i dobry przekład książki,   prezentował fragmenty swoich utworów tj. „Wielka wyprawa Ciumków”,  „Czy wojna jest dla dziewczyn” i „Zawodowcy”.  Następnie zapraszał ochotników do stolika na rozmowę przy kawie lub herbacie na różne tematy. Tematy do dyskusji proponowali uczestnicy spotkania. Dyskutowano więc nie tylko o książkach, ale też o pieniądzach i modzie. Jak się później okazało,  każdy z tych wątków pojawia się w utworach P. Beręsewicza.

Pod koniec spotkania przyszedł czas na zadawanie pytań pisarzowi. Na każde odpowiadał bardzo chętnie i szczegółowo.

Na pamiątkę spotkania pan Beręsewicz rozdawał autografy i wpisywał indywidualne dedykacje do książek, które uczniowie zakupili na spotkanie.


                                      

 


 

 

Rok Szkolny 2013/2014

 

Biblioteka Szkolna zaprasza wszystkich

uczniów do wzięcia udziału

w konkursach!

 

 


 

Rok Szkolny 2013/2014

Aktywność czytelnicza uczniów poszczególnych klas:

 

KLASA

MIESIĄCE

 

 

 

 

 

 

IX

 

 

X

 

 

XI

 

 

XII

 

 

I

 

 

II

 

 

III

 

 

IV

 

 

V

 

 

VI

Razem

MIEJSCE na koniec  roku szkolnego

kryterium

Ilość wypoż. książek na  1 ucznia

I A

48

121

111

66

82

111

156

93

89

13

890

1

38,6

I B

38

27

50

23

20

23

11

16

36

7

251

8

10,9

IC

31

62

71

30

55

66

54

37

57

1

464

3

23,2

IIA

29

52

78

40

57

85

51

81

21

9

503

4

20,1

II B

66

41

65

53

76

82

79

38

79

27

606

2

25,2

IIIA

49

44

40

27

42

28

32

9

10

3

284

5

14,2

IIIB

21

46

45

5

47

38

19

18

17

0

256

9

10,6

III C

22

22

52

25

37

50

41

42

24

3

318

6

13,8

III D

23

5

55

37

27

17

19

5

61

6

255

7

13,4

IVA

66

43

69

31

40

86

58

34

37

7

471

1

16,8

IV B

33

46

53

43

41

39

59

37

28

5

384

2

16,6

IV C

12

40

32

42

34

52

55

25

22

3

317

4

14,4

VA

36

39

62

31

20

38

39

18

21

7

311

5

12,9

V B

35

31

50

2243

27

41

26

17

4

1

254

8

9,4

V C

40

31

32

19

44

44

34

7

14

5

270

7

11,7

VIA

64

52

68

35

53

51

45

51

13

7

439

3

15,1

VIB

26

37

51

43

38

37

26

35

11

1

305

6

12,2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wyniki konkursów czytelniczych:

 

1.   „Najlepiej czytająca klasa w szkole”

 

Klasy I-III:

   Klasa - 1a

Klasy IV-VI

    Klasa - 4a

 

 2.   „Najlepszy  czytelnik w szkole”

 

Klasy I-III:

Emilia Głowacka - kl. 1a

Klasy IV-VI:

Anna Pitera - kl. 6a

 

3.   „Najlepszy czytelnik klasy: 1,2,3,4,5 i 6”

 

    Emilia Głowacka            - kl. 1a

    Karolina Pluta                - kl. 2b

    Małgorzata Rusinowska - kl. 3c

    Anna Sozańska                - kl. 4a

    Dominika Lisak               - kl. 5a

    Anna Pitera                      - kl. 6a

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów oraz wspaniałych wakacji.

mgr Grażyna Kadłuczka- nauczyciel bibliotekarz

 


 

KONKURSY

 

CZYTELNICZE

 

Najlepiej czytająca klasa w szkole”

 

„Najlepszy czytelnik SP nr 12”

 

trwają od

1 października 2013 roku do 14 czerwca 2014 roku

 

Warunki konkursu „Najlepiej czytająca klasa w szkole”: Wszyscy uczniowie  z klasy, która zadecyduje się na udział w konkursie są zobowiązani do wypożyczania książek  w bibliotece szkolnej.

 

Cele konkursów:

- rozwijanie zainteresowań czytelniczych

- kształtowanie kultury i gustów czytelniczych

- promocja wartościowej książki

- zapewnienie uczniom możliwości aktywnego i twórczego spędzania czasu pozalekcyjnego

 

Gorąco zachęcam wszystkich uczniów i wszystkie klasy  do wzięcia udziału w konkursach i życzę wspaniałych sukcesów

 

                                                                                                                                                                           G.Kadłuczka

 

 


Warsztaty literacko-plastyczne w bibliotece szkolnej.

 

Święta Wielkanocne związane są z bardzo starą i bogatą tradycją. Towarzyszą im rozmaite obrzędy i niezwykłe obyczaje. Z tej okazji 16 kwietnia 2014 roku w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty literacko-plastyczne, które miały na celu wprowadzić uczestników w tematykę wielkanocnych zwyczajów. Tradycje związane z wiosennymi świętami przybliżyła uczniom regionalna pisarka - p. Stanisława Bełch . Jest ona autorką wierszy ,inscenizacji oraz książek dla młodszych dzieci. Oprócz pisania p. Bełch posiada jeszcze drugą pasję. Jest nią papieroplastyka. W czasie warsztatów dzieci podzieliły się z prowadzącą własnymi doświadczeniami związanymi z przygotowywaniem świąt. Własnoręcznie wykonały kartkę z życzeniami dla swoich najbliższych oraz nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły. Wykazały się dużą pomysłowością, kreatywnością, starannością  i dokładnością. Wspólne spotkanie w bibliotece było okazją do przybliżenia polskich zwyczajów wielkanocnych oraz kultywowania tradycji wzajemnego składania sobie życzeń. 

                                                                                                                       oprac. G. Kadłuczka

 


 

 

 

 


 

 

 

Konkurs czytelniczy dla uczniów klas III ze znajomości lektury

,,Piątka z Zakątka".

 

Konkurs zorganizowała i przeprowadziła nauczycielka biblioteki - G. Kadłuczka. Odbył się on w bibliotece szkolnej w dniu 24 kwietnia 2014 roku. Uczestniczyło w nim 21 chętnych uczniów z klas III.

Wyniki konkursu:

1 miejsce - Emilia Borcz(kl.3c) i Zuzanna Pater(kl. 3d)

2 miejsce - Oliwia Kościółek(kl.3b)

3 miejsce - Inessa Filuś(kl.3a), Oliwia Zdun(kl.3c) i Krzysztof Pater(kl.3c)

 

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratuluję!

organizator :G. Kadłuczka.

 


 

 

 


 

Osiągnięcia czytelnicze naszych uczniów w I okresie roku szkolnego 2013/2014

 

W I okresie bieżącego roku szkolnego ze zbiorów biblioteki szkolnej skorzystało 427 uczniów(100% wszystkich uczniów w szkole). Wypożyczyli oni 3804 książki. Średnia wypożyczeń dziennie wyniosła - 62,4 książki, a średnia wypożyczeń na jednego ucznia w szkole - 8,9. Uczniowie klas młodszych przeczytali 2063 książki, osiągając średnią na ucznia - 10,2 książki. Uczniowie  klas IV-VI wypożyczyli 1741 książek. Średnia wypożyczeń na 1 ucznia w tych klasach wyniosła - 7,7 książki.

W kategorii klasy I-III - I miejsce w czytelnictwie zajęła klasa 1a, II miejsce - klasa 2b, III miejsce - klasa 1c .

 

W kategorii klasy IV-VI - I miejsce ex aequo zdobyły klasy 4b i 6a. II miejsce - klasa 4a. Na III miejscu ukształtowały się klasy 5a i 6b.

 

W okresie sprawozdawczym nasi czytelnicy bardzo chętnie i licznie przychodzili do wypożyczalni i  czytelni szkolnej.  Wypożyczalnię odwiedziło 3790 uczniów. Średnia dzienna to 62, 1 osoby. W  czytelni przebywało 1926 uczniów. Średnia odwiedzin dziennie to 31,5 czytelnika.

 

 


 

Spotkanie autorskie z Wojciechem Ulmanem

W dniu 10 grudnia 2013 roku nasza szkoła miała zaszczyt gościć ciekawego człowieka, a był nim Pan Wojciech Ulman. Pan Ulman mieszka w Zaczerniu koło Rzeszowa. Z wykształcenia jest magistrem ekonomii rolnictwa i technikiem elektroniki przemysłowej, z zawodu – ogrodnikiem i handlowcem, z zamiłowania – bajkopisarzem, poetą, malarzem i fotografem przyrody. Pasje te odkrył zaledwie kilka lat temu, ale już jako dziecko bardzo dużo czytał i fascynował  się światem przyrody.  Gdy stał się dorosły i miał już własne dzieci- na potrzebę chwili sam zaczął tworzyć gotowe historie, często oparte na wspomnieniach z dzieciństwa. Tak samo działo się gdy na świecie pojawiła się jego wnuczka Anastazja, obecnie uczennica drugiej klasy Szkoły Podstawowej. Za namową przyjaciół zdecydował się udostępnić swoje utwory innym dzieciom i ich opiekunom. Pan Wojciech jest autorem następujących książek dla dzieci: „Ufoludki”, „Moje zwierzaki”, „Bajki rzeszowskie”, „Małe piękne światy”, „Dla Nastusi”. Dla dorosłego czytelnika napisał tomik wierszy zatytułowany „Modlitwa fotografa”. Czytelnik odnajduje w nim poetycki zachwyt autora nad światem, wyznanie wiary artysty, wielką miłość do Boga i ludzi, a także niepowtarzalne fotografie będące dopełnieniem tekstów. Fotografia jest bowiem drugą pasją Pana Ulmana. Fotografuje on głównie przyrodę, często są to zdjęcia makro, czyli zrobione w dużym powiększeniu. Tej sztuki dokumentowania natury nauczył się sam. Owszem przeczytał kilka naukowych poradników, ale najbardziej przydatne okazało się własne doświadczenie zdobyte drogą prób i błędów. Także tę naukę tajników fotografii spisał i zawarł w krótkim poradniku , który opublikował na swojej stronie internetowej. Porady te są w pełni przyswajalne przez każdego fotografa amatora. Na stronie internetowej Pana Wojciecha można również obejrzeć obrazy jego autorstwa. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele oraz uczniowie klas: 1a, 1b, 2a, 3a i 3b. Dzieci miały okazję posłuchać opowieści autora o jego pracy pisarskiej i artystycznej, wysłuchać wierszy i fragmentów opowiadań pochodzących z  jego utworów, pooglądać jego fotografie i obrazy, a także zadać mu pytania. Po spotkaniu każdy uczestnik mógł otrzymać autograf a także zakupić książkę z dedykacją autora.    Nasza szkolna biblioteka również wzbogaciła się o 5 nowych książek. Otrzymaliśmy je w prezencie od autora. Wizyta pisarza w naszej szkole spotkała się z zainteresowaniem uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w tych nietypowych zajęciach bibliotecznych. 

 

 

 

 


 

 

Spotkanie autorskie

 

z Renatą Piątkowską

 

autorką książek dla dzieci, laureatką m. in.:

 

Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

 

 

 

17 września 2013 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie przy ul. J. Słowackiego odbyło się wyjątkowe spotkanie z popularną autorką książek dla dzieci – Renatą Piątkowską.  Uczestniczyli w nim  m.in. uczniowie naszej szkoły – dzieci z klasy 3c oraz członkowie Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki wraz z panią D. Irzyńską i panią G. Kadłuczką.

 

Renata Piątkowska – współczesna pisarka, autorka znanych książek dla dzieci: „Opowiadań dla przedszkolaków”, „Opowiadań z piaskownicy” , „Nie ma nudnych dni”, „ Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski” i in. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Bielsku Białej. Jej książka „Wieloryb” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a  „Na wszystko jest sposób” -  II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren.  Trzy z jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Jest miłośniczką dobrego malarstwa i uwielbia jeździć konno.

 

Na spotkaniu pisarka opowiedziała uczestnikom o swojej karierze literackiej. Nastepnie zaprezentowała młodym czytelnikom swoje utwory oraz przypomniała im, jak ważne jest czytanie książek, podkreślając ich znaczenie w rozwoju wyobraźni, wzbogacaniu słownictwa i osobowości, a także uczeniu empatii oraz wskazywaniu na konsekwencję różnych wyborów i sytuacji. Autorka chętnie odpowiadała na pytania dzieci oraz z wielka przyjemnością wpisywała autografy oraz dedykacje dla swoich małych czytelników.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

,,Biblioteka Szkolna zaprasza do Krainy Smerfów”

 

Pod takim hasłem odbyły się w naszej bibliotece zajęcia czytelnicze dla grupy sześciolatków z Przedszkola nr 8.

Spotkanie miało miejsce 16 listopada 2012 roku. Zaproszeni goście poznali niebieskie ludziki i ich pełne przygód życie.

Na wstępie pani Grażyna przepytywała wszystkich, czy wiedzą kim są Smerfy, gdzie mieszkają i jak się niektóre z nich nazywają. Nie zabrakło również smerfnych zagadek oraz piosenki o niebieskich skrzatach, znanej i lubianej przez wszystkie maluchy.

Z odrobiną pomocy, przedszkolakom udało się  połączyć kartonik z   imieniem Smerfa z właściwym rysunkiem oraz z rozsypanki literowej ułożyć długą    nazwę krainy, w której mieszkają Smerfy.

W dalszej części spotkania przedszkolaki wysłuchały opowieści o przygodzie „Dziwnego Smerfa”, który opuścił Smerfolandię i  wyruszył w podróż dookoła świata w poszukiwaniu przygód.

Na zakończenie zajęć sześciolatki obejrzały bogatą wystawkę książek  o Smerfach.

Nie zabrakło dla maluchów także niespodzianki. Wszystkie otrzymały od prowadzącej kolorowe naklejki oraz  „smerfokolorowanki” .

Spotkanie przebiegało wzorowo i w miłej atmosferze, a zasadniczym celem zajęć było zachęcenie dzieci do poznania innych przygód niebieskich ludzików.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyniki konkursu językowego dla uczniów klas V i VI

„Poznaj po słowie, co kto ma w głowie”

 

 

 

1 miejsce – Karolina Kusibab (kl.6a)

2 miejsce – Aleksandra Jaworska (kl.6b)

3 miejsce – Zofia Maciejewska (kl.6a)

 

 

Wyniki konkursu plastycznego dla uczniów klas I

„Moja pierwsza książka z Biblioteki Szkolnej”

 

 

1 miejsce – Karolina Mikuła (kl.1b)

Wiktoria Nestor (kl.1a)

2 miejsce – Justyna Wojakowska (kl.1a)

Sebastian Ochab (kl.1b), Gabriela Kłosowska (kl.1a)

3 miejsce – Kacper Pempek (kl.1a)

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Organizator -  mgr Grażyna Kadłuczka

 

 

 

Spotkanie autorskie ze Stanisławą Bełch,

regionalną autorką książek dla dzieci.

 

 

 

W dniu 11 października br.  w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie pod hasłem ,,Spotkajmy się w bibliotece szkolnej". Honorowym gościem spotkania była pani Stanisława Bełch -  lokalna pisarka, autorka opowiadań dla dzieci pt. ,,Wesołe historie" oraz ,,Snip  i Kocio".

Pani Stanisława jest emerytowaną nauczycielką. Oprócz pisania ma też inną swoją pasję - papieroplastykę.

W spotkaniu z autorką wzięła udział klasa IIc wraz ze swoją wychowawczynią, panią Dorotą Irzyńską oraz klasa IId,  z panią Renatą Szyszką.

Nasz gość  opowiadał dzieciom o początkach pisania i inspiracjach literackich czerpanych prosto z życia. Pisarka zafascynowana opowieściami dzieci i swoich uczniów, postanowiła tworzyć właśnie dla najmłodszych, a dzięki pracy nauczyciela mogła być bliżej dziecięcego świata wyobraźni. Uczniowie mogli zobaczyć piękne ilustracje do jej książek wykonane przez córkę autorki oraz usłyszeć kilka zabawnych i pouczających opowiadań, których bohaterami są koty, misie i inne zwierzęta.

Pani Bełch chętnie odpowiadała na pytania młodych czytelników, jednocześnie zachęcając do czytania i pisania własnych opowieści. Dzieci pytały także o warsztat pracy pisarki,  o jej zainteresowania i pasje. Nasz gość zdradził, że oprócz pisania zajmuje się także tworzeniem ozdobnych kartek, zaproszeń, papierowych kwiatów i pluszowych zabawek.

Na zakończenie miłego spotkania drugoklasiści mogli zakupić książeczki oraz poprosić o autograf i dedykację od pani Stanisławy.

Mam nadzieję, że wspólnie spędzony czas będzie motywacją do zgłębiania literatury, a miłe wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

 

 

 

 

 

 

 

E- Dziennik

 

 

Ogłoszenia

 

Opłaty za obiady proszę przelewać na rachunek bankowy

nr  38 1020 4391 0000 6502 0187 3355

do dnia 10 każdego miesiąca wpisując: - imię i nazwisko dziecka, szkoła  za m-c … ,- kwota …..

Całkowity koszt obiadów za m-c styczeń 2020 r. (bez odpisów) wynosi 44 zł.

Prosimy o terminowe dokonywanie wpłat zgodnie z kwotą widniejącą na tablicy

 

(11)

Młodzi w Akcji

 

Lepsza Szkoła

 

 

 

 

 

Godziny lekcyjne

   
 
Lp. Czas
lekcyjny
Czas
przerwy
 1.  8.00-8.45  5 min
 2. 8.50-9.35  10 min
 3. 9.45-10.30  10 min
 4. 10.40-11.25  20 min
 5. 11.45-12.30  20 min
 6.  12.50-13.35  10 min
 7. 13.45-14.30  10 min
 8. 14.40-15.25  5 min
 9. 15.30-16.15  5 min

 

Licznik odwiedzin

796130
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni weekend
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Razem
1330
1346
3744
787502
21678
30746
796130

Your IP: 35.172.195.82
Server Time: 2020-01-29 18:00:51